| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU. Azi m-am epilat puțin cu bigul pe picioare (de la genunchi în jos) am vrut sa vad doar cum e. Iar acum ma ustura foarte tare zona aceea de pe picioare unde m-am epilat. Oare sa am pielea sensibila sau de ce ma ustura asa tare? Și ce e de făcut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da,ai dreptate. Am fost cam nesimțita. Îmi cer scuze ca ți am vorbit urat. In concluzie încearcă sa eviti epilatul pe piciorul uscat pentru ca : te poți tăia, te iriți și trece greu, rămân semne, te invinetesti și nu mai este pielea fina. Eu îmi dau cu gel de dus bine pana face Spuma apoi ma epilez. După îmi dau cu lapte de corp pe picioare.

18 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sa folosesti spirt pe suprafata pe care te-ai epilat, o sa usture si mai tare putin dar are rol dezinfectant, usturimea cauzata de spirt nu va durea mult!

| Saraaa2345 a răspuns (pentru Simpatic):

Da, mulțumesc!

| Simpatic a răspuns (pentru Saraaa2345):

Cu placere

| anonimg a răspuns:

Foloseste o crema (de fata, maini, sau corp). Orice crema.

| Catrice a răspuns:

Dacă nu știi cum se face aia e, înveți din experienta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai ma fata, tu te ai epilat pe piciorul uscat? Epilează te la dus cu gel de dus sau ceva special. Nu pe piciorul uscat și nu da ca nebuna ca poți sa te tai.

| Saraaa2345 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mulțumesc! Puteai vorbi mai frumos.

| Saraaa2345 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e nimic, toți greșim. Ok, când o sa ma epilez din nou, asa o sa fac.

| anonim_4396 explică (pentru Saraaa2345):

Da,ai dreptate. Am fost cam nesimțita. Îmi cer scuze ca ți am vorbit urat. In concluzie încearcă sa eviti epilatul pe piciorul uscat pentru ca : te poți tăia, te iriți și trece greu, rămân semne, te invinetesti și nu mai este pielea fina. Eu îmi dau cu gel de dus bine pana face Spuma apoi ma epilez. După îmi dau cu lapte de corp pe picioare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mai da cu bigul ca vei avea picior de yeti

| Saraaa2345 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu înțeleg dar în fine.

| anonim_4396 explică (pentru Saraaa2345):

Nu ai înțeles ironia cu yeti happy cu ceara este cel mai indicat am testat chiar eu și eu sunt păros, parul creste mai greu și firul de par se subțiază, dacă nu ști sa folosești ceara sunt salonuri care fac epilare cu ceara sau pasta de zahar vei avea piciorul ca al unei bebelușewinking

| Saraaa2345 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok. Mersi!

| sofiaaaa001 a răspuns:

Din cauza ca ai folosit bic-ul pe o piele uscata evident ca ti s-a zgariat si inflamat pielea iar acum te ustura. da cu niste apa rece, lasa sa se usuce ca sa se calmeze un pic pielea, apoi da o cu o crema de fata sau ceva fara parfum in compozitie, altfel ti se va inrosi pielea si o sa te usture si mai tare.

| Saraaa2345 a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Mulțumesc! Data următoare o sa fac asa.

| PleşaMihai21 a răspuns:

Folosește spuma de ras, fiind strat gros, nu mai ciupește pielea.