| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare, ce sa fac? AM o falcă umflata dar nu sunt sigur de la ce, ori ca e cariată ori din cauza curentului ori amândouă odată!
În cât timp poate sa se dezumfle? Ce pot face?
La dentist nu ma pot duce acum că nu am bani, momentan m-am angajat în Constanța stațiunea Neptun și îmi dă bani la sfârșitul contractului, adica în septembrie!
S-ar putea la noi sa fie curent!
Ce e de făcut în cazul ăsta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Curentul nu umfla falca sau maselele, dar infectia sau cariile netratate, da.
Iti iei cateva ore libere si fugi la dentist, fiindca nici la munca nu vei putea sta cand ti se va umfla tot capul.
Ceri sefului un avans la bani si mergi sa-ti rezolvi problema de sanatate, de urgenta.

| nyoentox2002 explică (pentru Violleta2022):

Eu vream sa ca în septembrie sa îmi fac toți dinții la mine în oraș!
Mi s-a mai întâmplat asta și în trecut!
Acum iau niște pastile și în câteva zile se dezumfla!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Curentul nu cauzeaza infectii si umflaturi... asta e doar un diagnostic babesc. Tu ai o infectie cel mai probabil.

| Floridori a răspuns:

A innebunit lumea cu "curentul".Asa ceva nu exista.
Daca este umflat, atunci este o infectie, cauzata cel mai probabil de o bacterie (sau mai multe).

Daca nu ai posibilitatea sa ajungi la dentist, este umflat si te doare, ia Amoxicilina la 8 ore timp de o saptamana.
NU LUA Amoxicilina daca stii ca esti alergic la peniciline.

Numai bine!

| Nouvel a răspuns (pentru Floridori):

A cam innebunit lumea cu administrarea de antibiotice. Si, ce farmacist ii vinde FARA reteta? Tot la stomatolog trebuie sa ajunga.

| Floridori a răspuns (pentru Nouvel):

Multi farmacisti dau antibiotic fara reteta.
Si da, corect, nu trebuie sa bagam antibiotice in noi pentru orice, dar infectiile stomatologice nu se trateaza altfel.
Daca ajunge la stomatolog, tot antibiotic ii va da, iar omul nu are bani de aruncat pe fereastra.

Spre deosebire de "curent", macar antibioticul exista.

| Nouvel a răspuns (pentru Floridori):

Atunci, cand voi avea nevoie voi merge la tine in oras. Sau voi apela la tine. La mine nu se dau nici doua tablete pana dimineata.
Sa stii ca nu vorbesc doar ca sa te contrazic. Voi tine minte afirmatia ta.

| Floridori a răspuns (pentru Nouvel):

Tot ce este posibil pentru ca in mod normal, nu ar trebui sa se elibereze fara reteta, mai ales ca unii oameni iau in mod abuziv, fara a fi macar necesare, dar in realitate, reusesti sa cumperi si fara.Si nu numai antibiotice.Depinde si de farmacist si uneori, de farmacie.

| nyoentox2002 explică:

Falcă*

| Nouvel a răspuns:

Ai o infectie. Iar daca ai stat si in curent...
Poti cere de la sef un avans din salar (am auzit asta de la cei care lucreaza ca tine pe litoral) sa mergi la stomatolog. Altfel infectia se va extinde si va fi mai rau.

| nyoentox2002 explică (pentru Nouvel):

Eu îmi fac dinții la mine în oras

| Andreeaa20 a răspuns:

Întreabă colegii dacă au un algocalmin sau o pastilă pentru măsea.
Dar dacă îți iese maseaua de minte o sa te doară o săptămână.