Întrebare recomandată | stekyyyy a întrebat:

Salutare comunitate! Am o problemă,de vreun an încoace o țin așa : răcesc foarte ușor la gât,puroi,amigdalită,etc.,mă tratez cu antibiotice, în jur de 3-7 zile,îmi trece,iar după o săptămână răcesc din nou, pe scurt am gâtul foarte sensibil.Acum problema mea este,de vreo săptămână încoace îmi simt gâtul ca și cum ar fi din porțelan.Mă doare în partea dreaptă când înghit,se mișcă ciudat tot gâtul,mi-e greu să înghit,este foarte jenantă toată treaba asta, dar este foarte accentuată durerea pe partea dreaptă a gâtului.Tot sug dechasept,îmi trece jumătate de oră, după care e la fel.Sunt foarte panicat și nu știu ce să mai fac,am "vizitat" farmacia naturistă, deoarece m-am gândit să-mi iau niște întăritoare de sistemul imunitar.Precizez că sunt fumător de 4 ani, momentan fumez undeva la 2-5 țigări pe zi, în rest fumez țigară electronică de 6 nicotină. Aștept niște sfaturi de la un specialist în domeniu! Mulțumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Un consult ORL nu ar strica, poate ai o amigdalita cronica si e necesara indepartarea amigdalelor sau un tratament antibiotic tintit(conform antibiogramei exudatului faringian).

| stekyyyy explică (pentru Abh):

Se poate ceva mai grav de atât? Am mai făcut odată exudat faringian, deoarece am avut un virus numit Streptococ betahemolitic.

1 răspuns: