| qpSaraa a întrebat:

Salutare comunitate. Am o problema foarte grava si as avea nevoie de ajutorul vostru. Am descoperit de anul trecut ca mama mea este bolnava psihic, atunci ea a avut un episod psihotic si a facut foarte urat, scandal, sustinea ca vedea spirite, ca are farmece, urla, se batea si facea tot felul de lucruri nebunesti ca sa scape de farmece, dupa aceea fiind internata intr-un spital de psihiatrie unde a fost diagnosticata cu episod hipomaniacal cu elemente psihotice a stat internata de 2 ori pe perioada de 10 zile s-a facut putin mai bine, eu in acea vreme fiind plecata in Anglia. Cand a fost externata i-am trimis bani ca sa plece inapoi la munca in Italia si totul a fost bine pana in septembrie cand am decis sa o chem la mine in Anglia. Mentionez ca nu si-a mai luat tratament de cand a fost in spital la acea vreme. Dupa ce a stat 3 luni in Anglia neputand sa-si gaseasca de munca in domeniul pe care si l-a dorit, deoarece in fabrici, depozite sau cele de genul spunea ca nu poate lucra avand hernie de disc, a inceput din nou sa faca o criza spunand ca are farmece, a taiat geci sa le gaseasca si a aruncat hainele, absolut tot, bunuri din casa... telefonul, actele intr-un lac. A facut urat si pana la urma s-a potolit si a plecat in Italia, loc de unde timp de 2 zile a stat pe strazi pe timp de iarna tot cu ideile ei in cap de farmece, argintul viu, satane care o urmaresc. Intr-un final s-a dus la niste prietene unde a facut scandal monstru si le-a acuzat ca vor sa o omoare deoarece femeile aveau un cutit in chiuveta care urma sa fie spalat, a fost convinsa sa mearga cu una din ele la spital de unde a fugit cateva ore mai tarziu, iar neputand sa dam de ea 1 zi intreaga timp in care am simtit ca innebunesc, intr -un final fostul ei sot a gasit-o si a sunat salvarea si ambulanta asta dupa ce fusese la politie sa declare si fusese sfatuit de acestia ca daca o gaseste sa faca acest lucru, politia de acolo a zis ca ea daca opune rezistenta intr-un mod linistit ei nu o pot lua cu forta dar surpriza a fost ca mama mea sa accepte de buna voie sa mearga cu ambulanta. A ajuns intr-un spital pe sectia de psihiatrie de unde mereu iesea si intra cum voia de ii disperase pe doctori si asistenti care se duceau dupa ea in magazine sa o caute unde stiau ca se duce sa-si ia cafea, intr-un final au transferst-o la un spital intr-o sectie de psihiatrie unde a stat o sapt pana in momentul cand am ajuns acolo sa o externez sa o aduc in tara, am externat-o, se simtea mai bine ce-i drept am inceput sa discut cu ea sa-i explic de tratamentlul pe care trebuie sa-l urmeze si parca incepea sa cedeze asa ca am adus-o acasa in tara si am lasat-o 2-3 zile sa se acomodeze, timp in care i-am facut toate poftele si eu si bunica ca sa o convingem sa se trateze. Nu a reusit si aici sunt, imediat dupa ce mama mea de abia adormit in urma unui episod psihotic in care vede satane, are cutite in corp, ursuletii de plus trebuie taiati si arsi ca-s fermecati, doctorii vor sa o omoare etc. Este mult de povestit, eu nu pot acoperi toata povestea aici dar tot ce pot spune este ca astept sa se faca dimineata dupa ce am pazit-o toata noaptea sa nu faca vreo prostie deoarece am verisori mici in casa si astept ca bunica mea sa se trezeasca sa-i povestesc toate cele si sper ca politia de aici din Romania cu care mama a avut antecedente si anul trecut sa ne permita sa o internam involuntar chiar daca nu se comporta recalcitrant cand ei vor veni. Am nevoie de un sfat, o alta noapte ca aceasta eu nu mai pot indura si vreau daca cineva este in masura sa ma ajute cu un sfat, sa nu se sfiasca sa mi-l impartaseasca. Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Cu acordul rudelor poate să fie internată în mod forțat. Trebuiesc documente de la spitalele unde a fost internată.
Mie mi-e teamă că mama ta se poate controla dar nu vrea. Pare o femeie care vrea să atragă atenția asupra ei și de aceea se comportă astfel. În copilărie trebuie să fi avut aceeași dorință și manifestări asemănătoare. Omul poate să înnebunească dacă își dorește sau caută acest lucru.
Lipsa ei de stăpânire și manifestările acestea, pentru ea i se par normale, și nu vrea să vadă gravitatea acțiunilor ei. Oamenii se îmbolnăvesc din lipsă de stăpânire de sine.
Soluția este ca să-și vină în fire de una singura și să se stăpânească; la început va fi mai greu. Dar dacă nu depune eforturi, va ajunge mai rău. Lipsa folosirii voinței dă naștere la o voință slabă. Ea știe când vine criza, și știe și soluția pentru a se feri de ea; trebuie ajutată, încurajată ca să lupte; trebuie deci iubită. Aceasta este singura încurajare, motivare. Omul dacă nu este iubit, nu are nici un scop, nici o dorință de a lupta împotriva vicisitudinilor vieții.

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Unica soluție este hotărâre judecătorească pentru o internare azilară permanentă care să îi permită să supraviețuiască. Altfel prognoza este pesimistă. Sau își va lua singură viața într-un moment de criză psihotică, sau va comite o crimă, sau va da foc la ceva, și tot acolo ajunge.

| qpSaraa explică (pentru sadrian46):

6 medici paihiatrici din Italia au spus clar si raspicat ca daca isi va lua tratamentul va fi bine si ca ideal ar fi internata 2-3 luni intr o clinica unde sa si ia pastilele fortat sa iasa din criza psihotica apoi convinsa sa si ia singura tratamentul cand va iesi.

| qpSaraa explică (pentru sadrian46):

Eu nu vreau sa scap de mama mea. Nu imi este personal frica de ea imi este frica sa nu-si provoace vreun rau. Vreau doar sa stea internata cateva luni iar apoi sa si ia singura tratamentul si sa si continue viata. Probabil s-a inteles gresit din felul in care m-am exprimat. Ea nu merita acest lucru, a fost si este o femeie extraordinara care s-a sacrificat foarte mult si a trecut prin multe tragedii in viata. Vreau doar sa se faca bine!

| sadrian46 a răspuns (pentru qpSaraa):

Așa să fie. Dar ca să își ia medicamentul acum trebuie să o internezi cu forța.
Prea mulți de -dacă-.

| sadrian46 a răspuns (pentru qpSaraa):

Imi este frica sa nu-si provoace vreun rau.
Și mie, rău ei sau altcuiva.
Vreau doar sa stea internata cateva luni.
Dta, vrei, eu vreau. Dar ea nu o va face. Trebuie să utilizezi forța, ca să o scapi de sinucidere sau de inchisoarea pentru bolnavi mentali care au comis crime.

| Donsavas a răspuns:

Medicatia va usura din simptome dar asta nu inseamna ca nu va mai avea episoade psihotice.
Trebuie să meargă la psihoterapie

| Digikey a răspuns:

Este un pericol pentru ea si pentru altii.Trebuie internata intr-o clinica de psihiatrie.
Stiu pe cineva care a vazut ingeri si personaje biblice l-au dus cu zaharelul pana la un spital psihiatric a fost consultat de un medic exceptional care i-a facut jocul vreo 30 de min, apoi l-au luat cu forta si 15 zile l-au tinut izolat si incuiat. Dupa 30 de zile l-au externat.
Acum ori nu mai vede ingeri ori a invatat sa taca.

| CerCopiTec a răspuns:

Buna, o poti intrena si fara acordul ei din moment ce nu prea are discernamant in mare parte, in maxim 2 luni cu tratament isi revine si daca se tine de tratament scapati de episoadele astea urate, chiar daca ea crede acum ca ii faci rau e spre binele ei sa primeasca ajutor de la specialisti, datorita greutatilor pe care cel mai probabil nu a avut cu cine sa le imparta echilibrul ei mental s-a dus si doar cu un tratament adecvat poate fi refacut. cunosc cazuri cu recuperare peste 95%, dar cu tratament destul de lung dupa externare
sanatate va doresc

| qpSaraa explică:

Revin cu un edit. Am sunat azi noapte la politie si ambulanta si desi ea era foarte violenta cu noi cei din casa si daca spuneam ceva sa o contrazicem sau orice altceva ce nu i placea ei cum suna incepea sa tipe turbata. A urlat pana si la verisorul meu de 4 ani care s-a impiedicat de incarcatorul ei si i-a zis ca l terorizeaza si ca i da ea educatie cu o ura iesita din comun. Ne am trezit cu ea azi dimineata acasa nervoasa si pusa pe scandal, nu am apucat sa mergem cu ea azi noapte deoarece spitalul este in alta localitate si eu nu mai dormisem de 48 de ore deoarece am stat sa o pazesc asa ca medicii au vazut o ca este calma ca nu recunoaste nimic si au externat o. Sunt foarte dezamagita de mine ca nu am filmat-o/inregistrat-o in ultimele 2 sapt cand spunea bazaconii, delira, facea chestii iesite din comun sau urla de parca era un demon. Nu mai stiu ce sa fac, imi pierd si locul la facultate din Anglia din cauza ei deoarece deja am absentat o gramada stand dupa ea sa o pazesc, ba in Anglia, ba in Italia ba in Romania dar nu o pot lasa de izbeliste.