| alexalx9777 a întrebat:

Salutare comunitate.
As avea nevoie de un sfat.
In urma cu doua săptămâni mi s-a umflat foarte tare gingia de sus chiar în mijloc, o punga de puroi, am fost la stomatolog a zis că sa iau antibiotic. Este ultima zi de antibiotic.
Dar curiozitatea mea, partea aia este tot umflata și oricât aș apasă nu se sparge să iasă puroiul, de ce?
Am incercat sa bag și ac steril, am băgat foarte puțin a ieșit sânge, pentru că mi-e frica sa bag mai adânc, cine știe ce fac mai rău.
Curiozitatea mea este : daca sparg acea punga pot pati ceva?
Daca am băgat acul ăla in gingie, poate afecta la ceva? Menționez din nou, nu l-am băgat adânc.
Daca las acea punga de puroi e mai bine?
Stau tot cu gând, că acum mă doare și dacă pățesc ceva băgând acel ac acolo.
Menționez că sufăr și de anxietate și atacuri de panica, îmi creez anumite filme în minte ce mă dau peste cap...
Mulțumesc anticipat, și aștept cat mai multe răspunsuri!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Julia1188 a răspuns:

Nu baga nici un ac..asteapta 2-3 zile dupa ce termini antibioticul si vezi daca se retrage, daca nu, mergi din nou la stomatolog.