| 94Lucifer94 a întrebat:

Dacă am hipertensiune și mai mereu am senzația de durere de inimă sau mai degrabă îmi simt inima prea plină, ar fi indicat să ridic greutăți sau să depun efort fizic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este absolut deloc indicat să faci efort fizic mai mare de a ridica un scaun dacă condiția ta persistă! Fă-ți nişte analize la inimă.

| 94Lucifer94 explică (pentru anonim_4396):

Fiind în mediul rural fac mai mult efort decât strictul necesar. Dar sunt tânăr, 1.70 și 60 kg. Totuși voi ține cont de sfatul tău și voi încerca să-mi fac niște analize complete.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 94Lucifer94):

Da.Cel mai bine.Doc. va ştii mai bine cum să te informeze în privința restricțiilor.
Mama are aceleaşi simptome ca ale tale şi de la ea ştiu treaba cu efortul că i s-a recomandat (avertizată) să nu mai depună efort fizic plus restricție la țigări şi cafea.
Dar tu eşti mult mai tânăr, nu pot spune cu precizie că ce se aplică unuia trecut de 40 se aplică şi altuia până în 30.Baftă.

Răspuns utilizator avertizat