| HellGirl0 a întrebat:

Buna,TPU!
Am o problema... Hainele mele se pateaza la subrat,de la transpiratie (se uda), chiar daca nu mor de cald.Mentionez ca nu am un miros neplacut,problema e doar cu petele...
Ma epilez,fac dus de multe ori,folosesc deodorant anti-perspirant. De cele mai multe ori, ma imbrac cu lucruri prin care nu se vad aceste urme si am grija sa ma imbrac in asa fel incat sa ascund acest lucru.
Mama a avut aceeasi problema ca mine si a inceput sa foloseasca un fel de deodorant (se dadea seara,o data pe saptamana parca,si se spala a doua zi bine de tot,si folosea deodorantul normal),pe care l-am folosit si eu acum cateva luni.Mi se parea ca problema se remediaza, insa a inceput sa-mi intarzie menstruatia (probabil vreun fel de reactie),iar la cateva zile dupa ce m-am oprit din a mai folosi acest deodorant, mi-a venit (imi intarziase mai mult de o luna).

Ce pot face sa nu mai am aceste urme? Multumesc :3 funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Incearca sa folosesti un antiprespirant mai agresiv. Este cel de la Lady Speed Stick, intr-o cutie de carton. Exista un tratament de la Vichy, pe care la fel il poti folosi de cateva ori pe saptamana si functioneaza destul de bine.

| MisFit20 a răspuns:

In Franta exista o solutie Etiaxil-Detranspirant sudo-regulateur care inhiba glandele sudoripale sa produca transpiratie, cred ca exista si in Romania dar nu stiu cum se numeste.

| oHarryo a răspuns:

Trebuie prima data sa vezi daca nu deodorantul pateaza, unele pateaza. Daca nu, consulta un medic endocrinolog sau medicul de familie de va indruma unde e nevoie.

| Ro_NTgaming_1992 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=iRpxaXczB9I care vreau funda sa dea like

| DexterBoyGenius a răspuns:

Pentru a scapa de petele rămase pe haine îţi recomand un produs de curăţat englezesc creat special pentru acest tip de pete. Se numeşte Deo-Go si il poti comanda direct de la deo-go.co.uk.
În privinţa cauzei, transpiraţia excesivă la subraţ, şi eu sunt cam în aceeaşi situaţie şi am folosit vara asta Odaban. Pentru mine a dat rezultate, încă mai transpiram, dar nu excesiv.