| Ferii a întrebat:

Salutare!
De câteva zile mi-am dat seama că când ma uit la un videoclip dintr-o dată nu mai văd clar dar după ce clipesc odată îmi "revine" vederea. Și uneori ma dor ochii, cum pot sa scap de asta?
Stau foarte târziu pe telefon, laptop etc. (până la 3-4 și ma trezesc pe la 10-11)
Dacă mă odihnesc o să îmi treacă?
Vreau sa precizez ca văd foarte bine în rest.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 987654312 a răspuns:

Ii porți o perioada(1, 2,3etc)depinde si de gravitatea problemei
Funda?

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca stai cu ochii in pc si in telefon, e normal.
Strange vreo 3000 ron, ca o sa ai nevoie de operatie cu laser la ochi happy nu de alta da sa ii ai din timp happy

| Ferii explică (pentru anonim_4396):

Am 13 ani...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ferii):

Pai eu ce zic, daca de acum ai probleme cu ochii, poti sa te apuci sa strangi bani de pe acumhappy

| GabrielDaniel01 a răspuns:

Ai nevoie de ochelari de corectie, si sa nu mai stai mult pe telefon, calculator

| Ferii explică (pentru GabrielDaniel01):

Da, dar doar câteodată mi se întâmplă. O să scap de asta sau doar prin operație cu laser? Am 13 ani fac 14

| mngzx a răspuns (pentru Ferii):

Mai bine iti faci ochelari decat operatie cu laser. E mai ieftin si in plus operatia cu laser poate avea efecte adverse:
Operaţiile cu laser pentru corectarea vederii sunt total contraindicate persoanelor care au avut schimbări de dioptrie în ultimul an, care au diabet, glaucom, herpes sau inflamaţii ale ochiului.
Chiar dacă pacientul este un bun candidat pentru operaţie, există posibilitatea apariţiei unor complicaţii: ochiul uscat, sensibilitatea la lumină, vedere înceţoşată sau dublă. În plus, după intervenţie, mulţi pacienţi continuă să poarte ochelari sau lentile de contact. O intervenţie de acest fel costă în jur de 700 de euro, la un singur ochi.

| GabrielDaniel01 a răspuns (pentru Ferii):

Daca continui asa poate sa se agraveze rau sa nu mai vezi, du-te la oftalmolog cel mai bine si ii spui

| MihaelaMihaa a răspuns:

In primul rând trebuie sa faci un control, poate nu o sa ai nevoie de ochelari sau de operații mai încolo. Dar ca sa previi orice, in cazul ca ai probleme cu vederea, mai bine porți ochelari acum pentru o perioada scurta decât mai încolo pentru o viața. Nici pc-ul si telefonul nu fac bine, încearcă sa mai reduci din timpul petrecut pe ele si neaparat sa iti faci un control pentru binele tău.

| Ferii explică (pentru MihaelaMihaa):

De 2 ore am redus luminozitatea la telefon la 0 și am activat moșul comfort ochi și nu mai văd asa în ceață.

| 987654312 a răspuns:

Te sfătuiesc să nu stai mai mult de 2 h pe pc si telefon.
Aceeasi prostie am facut o Si eu iar acum port ochelari de corecție.
Te sfătuiesc să mergi la un control oftalmologic! Multa sanatate! Odihneste te cat mai mult!

| Ferii explică (pentru 987654312):

Cum adică de corecție? Adică după ceva timp nu o sa mai ai nevoie de ochelari sau trebuie sa ii porți până mori?

| 987654312 a răspuns (pentru Ferii):

Ii porți o perioada(1, 2,3etc)depinde si de gravitatea problemei
Funda?