| Ionuț1991Andrei a întrebat:

Salutare, de doi/trei ani ma confrunt cu o problema. Respir pe nas foarte greu. Adică e înfundat de 2 ani, dacă îmi pun o soluție nazala (Nasonex sau orice altceva) se desfunda și peste o ora sau doua se înfundă la loc. Difera chestia asta, uneori e înfundat in stânga, uneori se desfunda nara stânga și se înfundă cea dreaptă și tot asa. Chestia asta ma incomodează tare cand alerg sau chiar când stau în pat fiindcă nu pot respira normal. Știu, veți spune sa merg la un doctor, dar as vrea sa știu înainte ce credeți ca ar putea fi? Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la medic si fa investigatii medicale, pentru ca tu ai putea avea infectie la sinusuri.
Sanatate multa!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ai deviație de sept?
Uneori, doar prin interventie chirurgicală se rezolvă, dacă vrei să nu mai ai nasul infundat. Ar trebui să ai grijă, fiindcă picăturile nazale creează dependență (sunt ca un fel de "drog"). Mai bine, incearcă să faci inhalații cu mușețel. Poți intreba la un plafar (magazin naturist). Poate că recomandă altceva mai bun.

| sparklingqueen a răspuns:

Poate fi deviatie de sept, si se indreapta numai prin interventie chirurgicala din cate stiu eu.

| cehos69 a răspuns:

Deviatie de sept, picaturile sau orice altceva de la plafar nu ajuta, am si eu doar ca manifesta putin diferit, sunt momente cand pot sa respir pe ambele nari si momente cand pot doar pe una.

| AnoNimaDRFC a răspuns:

Si fratele meu are ceva de genul. Lui i-a spus medicul ca e alergie. Poate fi și deviatie de sept, de multe ori aceasta necesita operatie.