| Corsi a întrebat:

Salutare. De ieri tusesc continuu dar de azi a inceput sa ma doară in piept cand tusesc si tot cand tusesc parca am ceva in gât care nu pot explica, am si dureri în gât și curge nasu. E o simpla răceală? Ma îngrijorează durerea in piept si senzatia ciudat din piept pana in gât cand tusesc. Tin sa mentionez ca tusesc foarte "tare si agresiv"

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Nu musai sa apara rosul in gat. Nu mai sta pe ganduri si prezinta-te rapid la medic sa-ti prescrie exact medicamentul pentru dureri. Asa a inceput la mine acum 2 saptamani am avut dureri in piept cand stateam lungita in pat, dupa 3 zile a aparut tusea uscata si dupa ce m-am prezentat la medic mi s-a dat sirop si un medic impotriva durerilor din piept. Durerea imi disparuse saptamana trecuta, tusea nu mai era uscata, m se "rupea", desi au revenit si alte modificari: mucozitate albicioasa galbena in gat si nas, dureri stomacale foarte urate cu gaze si deranjari la stomac, frisoane, febra, somnolenta, greturi si voma. Iar am tras un drum pe joia trecuta la medic si sa constat ca toate erau de la o bacterie din stomac si asta dadea efectele precum unei gripe. Asa ca fugi la medic de urgenta si daca apar alte modificari in corp contacteaza medicul de familie pentru ati prescrie medicamentele potrivite. Nu lua tu de capul tau ca mai mult rau iti faci, doar poti consuma ceaiuri cu miere si lamaie care iti vor face bine sau o lingura cu miere+1/2 de lamie stoarsa in pahar si bea cu inghitituri mici de 3 ori pe zi cu o jumatae de ora inainte de a lua masa. Iti vor calma durerile, tusea nu te va mai deranja atat de mult si iti va creste imunitatea.

Sanatate multa!

| Drami a răspuns:

Salut!

Exact cum a spus celalalt baiat, s-ar putea sa ai rosu in gat sau s-ar putea sa fi racit zdravan.Mergi cat mai repede la medicul de familie pentru un tratament.Ai fumat sau fumezi? Daca raspunsul e da si durerea pesista(in continuare), eu iti recomand sa investighezi mai amanuntit ce se petrece in corpul tau.

Succes!

| Love_Denis_1996 a răspuns:

Posibil sa ai rosu in gat exact asa am patit si eu sau eventual s-ar putea sa ai amigdalite.du-te la medicul de familie el iti va da o reteta