| CrisuElla a întrebat:

Mi-a intaziat menstruatia 4 zile(am CM regulat)am facut doua teste de sarcina unul ieri la pranz a doua linie se vedea pal..am mai facut unul de dimineata iar a doua linie abia se vedea, era foarte stearsa.Mentionez ca nu am nici un fel de greata,dureri de spate, dureri de sani..am doar o durere de burta ca si cum as fi pe stop. durerea este identica cu cea pe care o aveam cand eram la menstruatie, dar fara sangerare.Crede.ti ca as putea fii insarcinata sau doar o simpla raceala?(sunt si racita ma doare in gat, tusesc imi curge nasul)

Răspuns Câştigător
| GHoST013 a răspuns:

Din pacate da, sunt sanse foarte mari sa fii gravida.
Te sfatuiesc sa astepti inca cateva zile, sa refaci testul de sarcina iar daca menstruatia nu iti vine te sfatuiesc sa mergi la un ginecolog...

| CrisuElla explică (pentru GHoST013):

Multumesc...o sa refac testul Luni...Dar imi e teama de durerii sunt destul de puternice.

Răspuns Apreciat de Editori
| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina se face DUPA 7-10 zile de intarziere.
Deci, testele pe care le-ai facut sunt facute cu mult inainte ca corpul sa poata confirma sarcina.
Fa testul in ziua a 8-a, cu urina de dimineata!
Cat despre simptome: sunt femei care nu au nici un simptom de sracina, chiar daca sunt insarcinate, asa ca, nu te culca pe o ureche cu simptomele, pentru ca pot lipsii cu desavarsire.

Te-as sfatui totusi ca pe viitor, sa faci sex protejat cu prezervativul, in felul asta nu ramai insarcinata, dar nici nu iei boli cu transmitere sexuala.

| CrisuElla explică (pentru Violleta2022):

Am facut protejat, dar prezevativele astea Durex au devenit cam proaste...

| Violleta2022 a răspuns (pentru CrisuElla):

Cum nu ai mentionat in mesajul anterior ca ai fii facut sex protejat si ne-ai explicat cum ai facut sex, cate zile samd, am dedus ca a fost sex neprotejat, dar in cazul asta, cand TOATE partidele au fost facute cu prezevativ de la cap la coada (adica pus prezervativul dinaninte de a fii introdus in vagin), sunt zero sanse de sarcina!

| CrisuElla explică (pentru Violleta2022):

S-a rupt prezervativul...Nu este prima data cand ni se intampla asta, dar se pare ca acum e mai grav.

| Violleta2022 a răspuns (pentru CrisuElla):

Prezervativul se rupe dintr-un singur motiv: este prea mare pentru cuculetul baiatului, ca atare, se rasuceste pe cuculet in timpul miscarilor de du-te vino si se rupe.
Un sfat sanatos pentru amandoi:
Spune-i baiatului sa lase rusinea la o parte si sa cumpere prezervative mult mai mici, ca riscati sa ramai insarcinata.

| Violleta2022 a răspuns (pentru CrisuElla):

In cazul de fata, se pare ca esti insaricinata!
Prostia baiatului te costa scump acum!

| CrisuElla explică (pentru Violleta2022):

Cred ca un"baiat" la 27 de ani stie singur ce prezervative sa isi aleaga...

| Violleta2022 a răspuns (pentru CrisuElla):

Evident ca baiatul cumpara fara sa stie ce cumpara!
Daca toata viata lui s-a mintit ca are cucu mare, asta face si acum, dar te asigur ca marea majoritate habar nu au de acest aspect, care este foarte real, la voi confirmandu-se de multe ori prin ruperea prezervativului, ceea ce spune clar, ca baiatul cumpara prezervative prea mari pentru cuculetul lui.
Mai este si o alta problema, marea majoritate cand merg sa cumpere prezeravtive cer vanzatoarei cele mai mari numere, ca sa arate cu mandrie cat de "dotat" este el, nepasandu-i sau poate din nestiinta facand asta, ca cumpara ceea ce nu trebuie, punandu-te pe tine la risc de sarcina si evident boli cu transmitere sexuala, daca are mai multe realtii sexuale si cu altele.

De fapt, in cazul de fata, masura prezervativului trebuie sa se ia dupa GROSIMEA cuculetului, pentru ca acolo este problema, din cauza ca este prea larg prezervativul, in timpul sexului se rasuceste pana pocneste.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru ca rezultatul unui test de sarcina sa fie 100% valid si corect aceasta se efectueaza dupa trecerea a minim 7 zile de intarziere a menstruatiei fata de data calculata. Culoare putin intensa a celei de a 2-a liniute in cazul ambelor teste efectuate probabil ca se datoreaza faptului ca in urina folosita inca NU s-a atins concentratia necesara de hormon hCG pentru a fi pusa in evidenta in mod foarte clar si sigur. Testele in mod obligatoriu se repeta dupa trecerea a minim 4-5 zile. Doar un test de sarcina efectuat pe baza analizei de sange intr-un laborator de analize medicale iti poate oferi un raspuns absolut sigur si corect, fiindca este testul care are o precizie de 98-99%. Probabilitatea de a fi insarcinata este foarte mare, spre sigura. Starea ta de sanatate din acest moment : ""sunt si racita ma doare in gat, tusesc imi curge nasul"" nu are nici-o legatura sau vreo influenta in privinta existentei unei sarcini instalate. Multa sanatate!

| Piticaaaa233 a răspuns:

Poate fii din cauza racelii, nu te speria.