| TheCrewStyle a întrebat:

Salutare,
de o perioada foarte mare de timp sufar de Halena (respiratie urat mirositoare). Am incercat sa o maschez de multe ori cu Apa de gura (are efect maxim 1 ora ) si cu guma de mestecat orbit ( consum 1-1+1/2 pachete pe zi ) dar nu am reusit sa obtin decat efecte pe termen scurt (undeva la o ora ). Acum un an am inceput sa merg regulat la dentist, mi-am rezolvat problemele ce tineau de dantura si totusi halena persista in continuare.
Sunt foarte disperat din cauza asta si nu stiu ce pot sa fac ca sa scap de. boala.
O banuiala ar fi ca problema vine de la stomac si de aceea maine voi merge la spitalul fundeni la gastroenterologie pentru consultatie si eventual niste analize.

Voi imi recomandati ceva anume? Ati avut o problema asemanatoare si ati reusit sa scapati de ea? Va rog, am mare nevoie de ajutor/sfaturi.
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Daca se dovedeste ca nu e de la stomac incearca sa verifici si gatul. Microbii din gat(care de altfel de fac mai sensibil si la raceli) pot cauza halena.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e neaparat de la stomac, cum cred majoritatea, desi nu strica sa-ti faci ceva analize.
Daca ti-ai rezolvat toate problemele cu dintii si te speli bine dupa fiecare mancare, plus apa de gura, ar trebui sa treaca in ceva timp.
Guma e o solutie pe moment, nu te ajuta cu nimic pe termen lung, numai chiar ca mananci o gramada de E-uri cancerigene in fiecare zi.
De asemenea sa folosesti o perie pentru limba. In foarte multe cazuri, mirosul vine de la bacteriile care au ramas pe limba si nu au fost curatate prin periaj.
Daca nici asa nu iti trece in 1-2 saptamani (nu peste noapte, cum se asteapta multi) cel mai bine ar fi sa mergi iar la dentist sa discuti cu el, poate iti va recomanda ceva analize sa vada daca nu cumva ai o bacterie mai urata in gura.
Iti doresc noroc si sa ai o zi frumoasa.

| TheCrewStyle explică (pentru anonim_4396):

Zilnic, dupa ce ma spal pe dinti, curat si limba si cerul gurii. ( asta fac de cel putin un an )
A trecut mai bine de 1-2 luni de cand am rezolvat problemele la dentist, iar doamna de la cabinet mi-a zis ca nu stie ce sa-mi mai faca si m-a trimis la medicul de familie - medicul de familie, m-a trimis mai departe la gastroenterologie pentru niste analize. Maine sper sa si ajung.
Multumesc la fel.

| Violente a răspuns:

Clar de la stomac, îti va prescrie doctorul un regim care trebuie ținut cu strictețe, fara abateri!

| DraudeS a răspuns:

Salut!

Cel mai probabil daca spui ca ai fost la dentist, mirosul pleaca de la stomac. Vei vedea maine la doctor ce-ti v-a spune si vei regla problema. Daca este de la stomac vei avea nevoie de un regim anume, de o anumita alimentatie.

Sanatate!

| TheCrewStyle explică:

Din pacate, nu am mai putut sa ajung azi la spital pentru analize din cauza unor probleme. urmeaza sa ma duc maine daca nu mai apare nimic.

Problema asta o am de foarte mult timp (ani de zile, dar a fost relativ mascata cu diverse produse - apa de gura, guma.). credeti voi ca asta se poate trata doar cu un regim de alimentatie sever?