| Katalinkata0 a întrebat:

Salutare, deci as vrea sa imi lamuresc o situatie deci de cand m-am tuns ma ustura scalpul si as vrea sa stiu daca am bube sau sunt cosuri pentru ca dupa tunsoare dupa 2 zile ma gadila iar apoi a inceput sa ma usture iar acum dupa 9 zile cand dau cu mana se simte fff putina usturime daca nu esti cu gandul nu prea le simti, gen frizeul a folosit gratarele acelea spuse "numere" si vreau sa stiu daca erau sanse sa-mi zgarie / taie scalpul chiar daca a apasat cam tare pentru ca nu era o masina fff functionala. In timpul sarbatorilor m-am grabit sa ma tund si am gasit pe cineva disponibil care era la inceput de cariera si cand s-a incins masina nu mai taia chiar asa de bine si trebuia sa apese putin cam tare si as vrea sa stiu daca mi s-a intamplat ceva daca a folosit acele plastice si daca da, imi va mai creste parul inapoi la fel dupa zgarietura? Dau funda, multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| raMLesS a răspuns:

De la zgaraietura aia o sa chelesti, imi pare rau pentru tine, tu ai vrut sa te duci la un frizer amator.
Asta e acum.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde sa știm noi dacă ai bube în cap dacă nici tu nu ști acest lucru? Este posibil sa ai coșuri în cap de la stres, ciuperca pe cap, sau alte afecțiuni a scalpului, mergi la un medic Dermatolog sa îți facă o consultare.

Îți creste 100% parul, chiar daca te-o zgâriat, sau spart un cos din greșeală cu mașina de tuns.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Katalinkata0):

Atunci e posibil sa ai ciuperca în cap, de la ciuperca nu apar coșuri, ci pete. Dar este posibil și sa contractezi o infecție după ce ți-o dat cu mașina de tuns, se mai întâmplă chestii de genul, ce-i drept foarte rar, dar se întâmplă. Dacă problema persista ar trebui sa vizitezi un Dermatolog.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Katalinkata0):

Ustura.nu cred ca ai ciuperca, ca dacă aveai te ustura și mânca Scalpul tot timpul nu doar când erai tuns.
Cel mai bine e sa vizitezi un Dermatolog pana nu se agravează, nu amână ca te va costa.te poți duce prin medicul de familie, este gratis cu trimitere de la medicul de familie consultul. Pot fi n infecții, nu se știe cu precizie cu ce te confrunți. Poate fi și dermatita, poate fi orice.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Katalinkata0):

Dacă simți arsuri și mâncărimi este posibil sa fie ciuperca.Dar de ce nu vrei sa mergi la un specialist? Spala-te pe cap cu săpun cu sulf.