| Andrreachiriac a întrebat:

acum vreo 10 min m-am ars foarte tare cu ulei incins si ma usturaa de numai pot, cu ce sa dau sa nu ma mai usture?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pune o compresă cu spirt și o împrospătezi până cedează senzația de arsură.
Sănătate!
Pa, pa.

| VladimirPutin a răspuns:

Pune niște cartof unde te-ai ars

| ASIGURATORUL a răspuns:

Sparge repede un ou crud si tine degetul in el.

| petrica1111 a răspuns (pentru ASIGURATORUL):

Cu iaurt din frigiderwinking

| Anda1197 a răspuns:

Cu bicarbonat de sodiu happy Am patit si eu numai ca mi-am fript cu apa clocotica tot piciorul laughing

| traveler a răspuns:

Pune comprese cu apa rece pentru a atenua durerea! Zona va ramane rosie cateva zile, insa nu te va jena las-o astfel in pace timp de 24 de ore, astfel incat tesuturile sa inceapa sa se vindece singure. Tine insa minte ca poti trata in siguranta, fara ajutor specializat, doar arsurile superficiale, care nu depasesc dimensiunea mainii celui afectat. Cele mai mari de atat, cele profunde si cele produse de electricitate au nevoie de ingrijire medicala de urgenta, pentru evitarea complicatiilor.

| traveler a răspuns:

Cind ai timp intra aici http://revistaplafar.ro/Remedii-naturale/1021/m-am-ars-ce-fac.html si citeste ce faci in continuare.Imi pare rau pentru tine.Bafta si fii mai atenta pe viitor.

| DiamondShine a răspuns:

Oximed spray pentru arsuri e f bun.
tine minte cand ti se mai intampla asa ceva, pune repede ulei normal, nu ti se mai umfla si nu te mai ustura asa rau.

| CherryLove a răspuns:

Cand eram mai mica si am mers la manastire la un preot care s-a ars pe maini, mama i-a cumparat iaurt sau smantana nu mai stiu sigur si i-a intins-o rece pe maini. :[

| NuImiPunNume a răspuns:

Poii... sunt si diferite creme, dar am auzit ca este bun laptele rece. poti incerca, dar daca nu iti trece arr trebuii sa meri la un dermatolog sa iti recomande o crema ceva. Succes!

| soul2soull a răspuns:

Vegebom este o alifie foarte rara in tara noastra dar face minuni

un leac babesc ar fi 2 linguri de var intr-un pahar cu apa amestecat cu ulei pana se face pasta ca o alifie (torni apa cate putin) nu raman semne te ungi pe rana si nu o acoperi rana sa ramana fara pansament

| MineIsLikeABridge a răspuns:

In primul rand depinde unde, uleiul incins poate provoca o arsura de nivel III, in cel mai rau caz ceea ce inseamna ca ti-a ajuns la carne arsura, sau cea de nivel II care a afectata pana la hipoderma, ceea ce inseamna sa pui alifie sau sparai (unu racoritor), si bandajatat bine, si avut grija mare cu partea arsa, NU PUNE APA RECE

| zozo74 a răspuns:

Urgent toarna pe el ulei de masa unde te-ai ars si durerea se va ameliora.

| Abstract112 a răspuns:

Pune iaurt sa fie mai acru daca nu e foarte acru mai adauga u otet in el si pune pe arsura si tine cat poti u de mult...si imd o sa iti treaca.si nu ramane nici cicatrice...numai daca este foarte foarte grav. sper ca te-am ajutat. :*:* si deacum ai grija mai marewinking

| AdelinGrigorescu a răspuns:

Nu turna ulei pentru ca se face mai rau! tine o compresa cu apa putin calduta mai mult rece si dupa aia indeprateaza rapid dupa ce ai tinut peste 10 min ca sa nu ti se ia pielea!

| IngerFaraAripi14 a răspuns:

Pai.presupun ca ai facut ceva pana acum dar totusi spun ce ar fi trebuit sa faci.ai mai multe variante, ori puneai ulei de masline mult ori ulei de masa cum aveai tu la indemana, sau spargeai un ou si iti puneai pe locul respectiv albusul si dupa ce ai fi facut astea ar fi fost bine sa pui crema de catina sau galbenele plus un pansament daca vrei si inca ceva sa nu pui niciodata lucruri reci pe arsura nu apa nu gheata trebuie ceva uleios care sa intre in piele sa calmeze

| Mikutza_8054 a răspuns:

Crema de galbenele