| micutsa19 a întrebat:

Salutare dragii mei,deci povestea incepe cam asa anul trecut prin luna aprillie incepuse sa ma doara capul groaznic si ne stiind despre ce e vorba am mers la farmacie sa imi iau ceva, tipa imi zisese ca e usor inceput de sinuzita si mi-a dat niste pastile care trebuiau luate 3/zi insa care calmau durerea tp de vreo3 ore dupa care incepea iar(in timpul asta nu aveam nici pofta de mancare serveam doar cv usor pentru a putea lua pastilele,tp de o sapt) dupa ce am terminat tratamentul am mers iar,insa mi-a zis ca atat trebuia sa iau, la o zi-2 de la terminarea tratamentului ma simteam din ce in ce mai rau,vomitam verde si cu un gust amar incepuse sa ma furnice de la coloana toata partea dreapta pana in varful nasului,tot corpul,ciudat e ca doar jumatate de corp si oarecum incepusem sa imi pierd cunostinta,adica nu stiu cum sa ii spun eram intrebata ceva si pur si simplu nu puteam raspunde,raspundeam altceva insa eram constienta ca nu pot raspunde, pe la ora 3noaptea a trebuit sa vina ambulanta dupa mine si cei de pe echipaj ma tot intrebau daca am baut sau fumat ceva(ce gandeau ei ca poate m-am drogat cine stie) in noaptea aceea am fost bagata in perfuzii si plimbata dintr-o camera in alta ca mai apoi dimineata o proasta de doctorita sa imi administreze un paracetamol si sa ma trimita acasa,pe cand eu nici nu ma puteam tine pe picioare si cu durere oribila de cap,pe tot parcursul acelei zile am fost plimbata de la un cabinet la altu pentru a fi examinata si ziceau ca mai mai sa ma piarda intr-un final imi fac analize la sange si afla ce era de fapt(sinuzita) am fost internata vreo sapt dupa care am urmat tratament acasa,dar de vreo cateva luni simt aceleasi furnicaturi pe coloana pe la mijlocul spatelui, atunci mi-am facut analize la tot corpul cap-coada si nu sufeream de nici-o afectiune stie cineva despre ce ar putea fi vorba?
ofer funda+vot stiu ca e cam mult de citit dar am vrut sa fiu cat mai explicita si sa fac legatura cat mai bine poate are legatura una cu alta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mariana57 a răspuns:

Ba da are legatura tot ce e posibil sa faci si din cauza asta poarta permanent sosete sa iti fie cald, infectiile urinare se fac de la frig la picioare daca te speli cu apa rece pe maini picioare, ar fi bine sa faci tretament 10 zile cu spirulina gasesti la plafar cu injectii cu gantamicina dupa n-o sa mai ai probleme se intareste oragnismu eu fac o data la un an jumate injecti de gentamicina, nu mai am probleme cu infectia urinara.multa sanatate

5 răspunsuri:
| CityOfSatan a răspuns:

Buna!
Ai facut ceva complicatii, dar daca inca dupa atata timp iti apar acele furnicaturi eu as spune sa te duci sa faci din nou niste analize mai amanuntite sa afli ce ai!
Trebuie sa iti dea cineva un tratament ceva. Oricum, nasoala situatie.
Bafta!

| DeeaD1 a răspuns:

Eu cred ca cel mai bine ar fi sa te duci la un medic specialist. Poate si in alt oras sau chiar in alta tara, dar nu te baza pe raspunsurile noastre caci poate sunt gresite.Succes! te pup! Funda?

| mariana57 a răspuns:

Buna sinuzita am si eu dar la mine se manifesta cu ameteli, vazut negru in fata ochilor dureri de cap cam atat...am fost la fel de fel de medici si mi-au spus ca ar trebui sa ma opereze la frunte sa-mi scoata nu stiu ce.Nu am vrut, iau tratament dar imi trece atunci o luna 2 si dupa apare iarasi fac cam de 3-4 ori pe an.Mi-a zis un doctor de la Iasi k nu e o boala tratabila, sora mea a facut anul asta si la ea sa manifestat ca la tine si tot nimic o rezolvat la doctori, eu dorm noapte cu ceva pe cap sa nu fiu cu fruntea goala ma pazesc sa nu ies afara cu parul ud, incerca s faci inhalatii cu eucalipt si poate o sa-ti fie mai bine, obisnuieste-te cu ideea k o s faci tot timpu...app cati ani ai?

| micutsa19 explică (pentru mariana57):

Bine la mine de atunci nu am mai avut probleme si stiu mi s-a si zis sa ma feresc de chestiile astea(cu parul, sa nu stau in curent, sa imi pazesc spatele, sa nu umblu dezbracata si toate astea) si tin cont de ele din cand in cand ma mai doare capul, dar nu cred ca e din acest motiv ca se manifesta ca o durere obisnuita si furnicaturile au inceput de vreo cateva luni,(intre timp tot anul trecut prin iunie am fost racita si jos dar nu cred ca are vreo legatura) si am 19 ani happy

| mariana57 a răspuns (pentru micutsa19):

Ba da are legatura tot ce e posibil sa faci si din cauza asta poarta permanent sosete sa iti fie cald, infectiile urinare se fac de la frig la picioare daca te speli cu apa rece pe maini picioare, ar fi bine sa faci tretament 10 zile cu spirulina gasesti la plafar cu injectii cu gantamicina dupa n-o sa mai ai probleme se intareste oragnismu eu fac o data la un an jumate injecti de gentamicina, nu mai am probleme cu infectia urinara.multa sanatate

| mariana57 a răspuns:

Buna sinuzita am si eu dar la mine se manifesta cu ameteli, vazut negru in fata ochilor dureri de cap cam atat...am fost la fel de fel de medici si mi-au spus ca ar trebui sa ma opereze la frunte sa-mi scoata nu stiu ce.Nu am vrut, iau tratament dar imi trece atunci o luna 2 si dupa apare iarasi fac cam de 3-4 ori pe an.Mi-a zis un doctor de la Iasi k nu e o boala tratabila,sora mea a facut anul asta si la ea sa manifestat ca la tine si tot nimic o rezolvat la doctori, eu dorm noapte cu ceva pe cap sa nu fiu cu fruntea goala ma pazesc sa nu ies afara cu parul ud, incerca s faci inhalatii cu eucalipt si poate o sa-ti fie mai bine, obisnuieste-te cu ideea k o s faci tot timpu...app cati ani ai?