| sav66 a întrebat:

Este posibil sa fi luat varicela daca am stat cam 10 minute in preajma unui copil care avea?(nu am avut cand eram mic) A trecut o saptamana de atunci si deocamdata niciun semn. Sper sa nu fi luat, mai ales ca sunt plecat la aporx. 600 km de casa...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este posibil, dar destul de improbabil. daca ai luat boala, debutul va fi la 14-21 de zile de la expunere

| sav66 explică (pentru Brigaela):

Mersi. Eu inca sper sa nu fi luat...

| Brigaela a răspuns (pentru sav66):

Asa cum am zis, e putin probabil sa fi luat.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, este posibil!

"Sursa de infectie - bolnavii de varicela.

Transmiterea - prin contact direct, de la persoana la persoana, fie contact direct prin piele infectata, fie prin cale aerogena, prin picaturi de secretie.

Mai rar se poate transmite si prin obiecte murdare de secretii, dar virusul nefiind rezistent in mediu mult timp, aceasta cale nu este des intalnita in practica.

Contagiozitate - 85-90%
Incubatia - perioada de cand s-a produs contactul infectant si pana cand apar primele semne clinice-14-21 zile." - SURSA :
http://dr.herdea.ro/medicale/61/varicela

Vezi alte detalii la linkul anterior, precum şi la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/varicela

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi şi tu... dacă începe să te mănânce pielea peste câteva zile, înseamnă că ai luat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da se poate, dar nu apare imediat apare la 2 saptamani sau 3 dupa!
Dar depinde se poate sa stai toata ziua langa el si sa nu iei nimica, daca ai imunitate buna!
Oricum cel mai bine e sa iei varicela la o varsta cat mai frageda, pentru ca cand esi adult au efecte severe si se poate sa ajungi internat la spital!
Sper ca te-am lamurit!:*
Funda?:*

| Lovee18 a răspuns:

Nu cred ca ai luat daca nu ti-a aparut nimic dupa o saptamana.

| madb a răspuns:

Buna, daca esti nascut dupa '89 si ai mers la gradinita/scoala in Romania ai fost vaccinat impotriva varicelei, asta in caz ca parintii nu au dorit altfel, nu ai lipsit de la scoala cand s-a facut respectivul vaccin si dupa aia ai lasat-o balta, cazuri de genul (eu personal am prins asa "oferta" de vaccin) daca totusi nu ai idee despre vaccinurile pe care le-ai facut tu: "Cel mai frecvent transmiterea bolii se realizeaza pe cale respiratorie, prin intermediul mucoaselor bucale si nazale. De asemenea virusul se poate transmite prin aer, prin stranut sau tuse, de la persoane bolnave. Mai rar, virusul se transmite prin secretiile rezultate din ruperea veziculelor cutanate. Cea mai contagioasa perioada incepe cu 2-3 zile inainte de aparitia eruptiei veziculare si continua in timpul formarii veziculelor (care dureaza in general 4-5 zile) pana in momentul cand toate veziculele au format cruste." :*

| NarutoSasuke46 a răspuns:

Nu sunt vreun medic sau un specialist si nici nu am luat varicela cand eram mica dar daca ai stat doar 10 minute sant putine sanse sa fi luat varicela.