| Cupă_Daniel_1992 a întrebat:

Salutare, grup!
Acum aproape 3 săptămâni, la un meci de fotbal amator, de sintetic, am primit o lovitură puternică în coapsa dreaptă, deasupra de genunche.
Am putut juca de moment, am suportat durerea, dar în zilele următoare situația a devenit mai nasoală, pierzându-mi flexibilitatea/mobilitatea piciorului și chiar modificare a mersului, deoarece nu mai aveam bază în piciorul respectiv, dureri destul de mari, etc.
Menționez că am folosit unguent, dar nu zilnic, cred că de vreo 3-4 ori am folosit, iar gheață nu am pus în primele 48 de ore! Am fost delăsător, neglijent...
Ce îmi recomandați ca și cunoscători?
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LaviniuA a răspuns:

Ti-o fi afectat tendonul sau muschiul. Las-o usor cu mersul, pune o orteza pe genunchi cand mergi (din aia cu gaura pentru rotula). Daca doare tare pui rece 10-15 minute, daca doare putin pui cald (nu direct pe piele).
Poti merge la doctor pentru pastile, ains si relaxante musculare.

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Poate sa fie o contuzie serioasa sau ceva mai grav
Durerea oricum este prezenta
Nu pot sti ce anume sa te indrum sa faci, iar medic nu sunt
Pe langa unguent este nevoie sa iei si pastile tip anti-inflamator!
De la diclofenac pastile pana la ibuprofen ambele sunt bune in acest caz!

| siriusblack98 a răspuns:

"Ce îmi recomandați ca și cunoscători?" Nu avem doctori pe TPU! Si chiar de am avea, fara sa te vada, fara analize si o radiografie, nici sa isi dea cu parerea nu s-ar baga macar. Mergi la urgente cel mai bine si le explici situatia.

| Bogdan2503 a răspuns (pentru siriusblack98):

E o prostie sa nu porti proteza, proteza iti protejeaza si mandibula pe langa dinti. Daca prinzi un uppercut si ai gura deschisa este ft periculos pentru mandibula, iti spun din propria experienta, nici de amestecat mancarea nu mai puteam s o amestec))), din fericire nu a fost ceva grav di si a trecut de la sine,

| Bogdan2503 a răspuns (pentru siriusblack98):

Scuze, nu a fost pentru tine raspunsul, am gresit))

| Cup?_Daniel_1992 explică (pentru siriusblack98):

Păi mai merg la urgențe după aproape 3 săptămâni de la lovitură?

| siriusblack98 a răspuns (pentru Cup?_Daniel_1992):

Nu ar strica sa dormi noaptea linistit dupa confirmarea unui doctor cum ca totul este ok, nu?!

| Bogdan2503 a răspuns:

Ho ca nu mori, du te si fa box si confruntate cu durerile de la box

| Simpatic a răspuns (pentru Bogdan2503):

Am facut eu box amator, la unul dintre meciurile de sparring m-am incapatanat sa nu port proteza, aroganta aceasta m-a costat 1 masea distrusa laughing dar sa-l vezi pe celalalt! happy

| Bogdan2503 a răspuns (pentru Simpatic):

E o prostie sa nu porti proteza, proteza iti protejeaza si mandibula pe langa dinti. Daca prinzi un uppercut si ai gura deschisa este ft periculos pentru mandibula, iti spun din propria experienta, nici de amestecat mancarea nu mai puteam s o amestec))), din fericire nu a fost ceva grav di si a trecut de la sine.

| Simpatic a răspuns (pentru Bogdan2503):

Pai am si zis, de prostia mea happy
eram adolescent, asta este!
am invatat o lectie dureroasa!