| Alex_Sma_1983 a întrebat:

Salutare, ieri am fost la medic după ce am luat 3 zile de fromilid, care nu m-a ajutat cam deloc cu răceală, și am aflat ca am o forma de pneumonie fără leziuni, nu a ieșit la raze, dar s-a auzit la controlul la spate, în urma consultului am primit 10 zile de augumentin la 8 ore, enderol, încă doua pansamente, și paracetamol la nevoie dacă fac febra, dar febra fac de 2 zile cam undeva la 5, 6, 7 ore fac febra. Credeți că tratamentul este ok? Ma doare foarte rău spatele când tusesc și simt ca o febra musculara la spate toată partea de sus, am înțeles ca unii zic ca trebuia injectabil, nu se poate vindeca și fără?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca aveai penumonie ti se dadea penicilina injectabila sa faci, nu cel mai slab antibiotic: augumentin!

Iar faptul ca nu ti-a iesit nimic la raze, este evident ca nu ai inteles tu ce este, fiindca nu asa se trateaza o pneumonie.
Posibil sa fie viroza, posibil bronsita, dar asta nu-i penumonie.

| BolocanGabriela a răspuns:

Te rog, nu mai sta așa. Tratamentul este greșit. Mergi la urgențe până nu se agravează. Copilul meu a stat o săptămână cu febră 38 - 39, am chemat salvarea la 2 zile. Am ajuns la urgență într-un stadiu foarte grav din cauza unui tratament prost.