| Candy06 a întrebat:

Am 15 ani și fumez din vară, nu mult, doar când mai ies cu prietenii afară (2-3)
Am imunitatea scăzută de când eram mai micuță, eu fiind bolnavă o mare parte din copilărie
M am apucat din prostie și recunosc asta, a fost o curiozitate
Luni am început să tușesc, eu având febră de duminică și nu m-am dus la liceu
A fost o tuse seacă cu dureri toracice care se ameliorau când luam paracetamol (părinții mei nu au aflat că fumez)
Marți am decis să mă duc la doctorița de familie, m-am gândit că am o simplă răceală
M a ascultat și a zis că (,) "coace" ceva
Mi a dat tratament cu antibiotic și a zis că e un început de pneumonie (ea neștiind că fumez mi-a interzis să ies din casă până se termină tratamentul, probabil crezând că e de la aerul rece)
Acum vine întrebarea
E posibil să fi făcut pneumonie de la țigări? Chiar și fiind ele slabe și fumate în weekend.uri?
Sunt panicată, e adevărat că de la tratament nu mai tușesc așa des, dar gâtul tot iritat a rămas iar durerile toracice apar numai când tușesc/strănut mai puternic)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Daca ai probleme la plamani in mod sigur trebuie sa te lasi de fumat.

| Candy06 explică (pentru Lioana):

La plămâni nu am avut niciodată probleme, nu știu acum sigur dacă e de la țigări dar oricum o să încerc să mă las

| DaniTDCI a răspuns:

Daca nu te lasi de fumat pot aparea probleme extrem de grave