| Girly97 a întrebat:

Mă simt foarte rău de ieri dimineață din cauza unei constipații: am luat un Ciocolax Forte dimineața asta și nici până acum nu am reușit să elimin. Simt presiune imensă în intestin și de obicei beau foarte multă apă. Mănânc și ciorbă regulat. Deci pentru mine situația asta este bizară. Nu simt nicio ameliorare. Mă duc la toaletă, simt că depun un efort foarte mare și un mic disconfort în intestin, nu reușesc să elimin nimic și mă simt foarte rău. Ar trebui să sun la 112? Nici nu pot dormi din cauza nevoii constante de a merge la toaletă. În viața mea nu m-am simțit atât de rău.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Inghite 3 linguri de ulei (de masline sau floarea soarelui).
Poti pune si un pic de sare pe el.
La jumat de ora dupa ce ai luat uleiul, bea o cana mare de lapte de vaca (minim 3%), la temperatua camerei.
Acest amestec va "unge" intestinele si a ajuta sa ai scaun (poate dura cateva ore).

| Barajag a răspuns:

Semintele de in si prune uscate ajuta la constipatie.
Daca te confrunti cu aceasta situatie mai des, atunci recomand sa mergi la un medic.
Sanatate!

| MarianWLF a răspuns:

Ciorba nu rezolva mare lucru, am avut aceeasi problema, ai nevoie de terci de ovaz, gasesti la lidl e vreo 3-4 lei o punga de fulgi de ovaz, baga 200g intr-un bol, apa cat sa il acopere si il bagi la microunde 3-4 minute pana devine o budinca, indicat ar fi sa bagi o lingura de miere pentru ca ii da un gust bun.
Ideea din spate e ca dupa digerare iti tine scaunul moale, ovazul absorbind multa apa, indicat ar fi macar odata la 2-3 zile sa mananci un bol de ovaz, si daca nu ai de regula probleme cu constipatia, o sa iesi mult mai usor si fara durere de fiecare data.

| Girly97 explică (pentru MarianWLF):

Foarte rar am avut constipatie de cand ma stiu dar ce am avut ieri nu am avut in viata mea. A fost incredibil de groaznic si dureros!

| Furnicuta000 a răspuns:

De cand nu ai mai avut scaun?

| Girly97 explică (pentru Furnicuta000):

Am o dată la 2-3 zile de obicei.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Girly97):

Dar spune cand ai avut ultimul scaun. Ca ambulanta are cazuri mai grave de asistat decat pe cineva care nu s-a mai usurat de 2 zile. Ia ceva de la farmacie si daca problema persista atunci te duci la medicul de familie si apoi la un medic specialist

| mont a răspuns:

Situația asta apărut brusc? În caz ca da nu ar strica o vizită la urgență, dacă ești la oraș poți lua și un uber sau bolt, nu e musai să suni la 112. În principiu cred ca îți vor face vreo radiografie sau ecografie și o clisma + alte mici investigații de rutină, rar să fie de internare.

Sănătate big hug :*

| TheGentleman a răspuns:

Îmi pare foarte rău de suferința ta. Încearcă să introduci în fund supozitoare laxative în timp ce stai pe toaletă.

Sau ia un lighean, învelește-l într-o pungă și stai pe vine deasupra lui (poziția naturală de altfel)

https://www.drmax.ro/......i-solacium

| Devoratorul a răspuns:

Să ști că magneziul ajută la această problemă, sunt niște comprimate magneziu.

| lucia4534 a răspuns:

Supozitoare cu glicerina (dureaza vreo 45 minute sa isi faca efectul) sau clisma - le gasesti la farmacie.