| ContiuAlex1991 a întrebat:

Salutare imediat se aproprie inceperea scoli si am o frica in mine.Nu ca mi-e frica de scoala si de ora de romana si franceza.Sa va explic deci in toata vacanta m-am gandit doar la aceste ore,profa de romana de multe ori tipa, eu sunt unul dintre ce mai cuminti copii din clasa dar a bagat a cea spaima in mine si nu stiu ce sa fac faptul ca va inchepe scoala ma face sa plang cand ma gandesc ca o sa ma duc iar la ora de romana si poate ma asculta si imi da nota mic, sau ceva.Parinti niciodata nu mi-au zis nimic dar nu vreau sa ii dezamagesc.La franceza e alta poveste profesoara este foarte buna.Nu prea ma baga pe mine inseama dar nu stiu de ce dintr-o data am inceput sa ma gandesc ca nu stiu nimic asa ca in vacanta am inceput sa invat foarte multe.Dar la fel imi vine sa plang.Ce sa fac? sunt disperat.Astept raspunsurile voastra.Imi vine sa ma sinucid credeti-ma nu mai rezist.La celelalte materi ma descurc de minune iesindumi media generale 9.45 deci nu sunt un prost care nu invata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mihaela1964 a răspuns:

Eeeei.Cred ca exagerezi putin.In legatura cu ora de romana te sfatuiesc sa te gandesti astfel :va mai conta este 5 ani ceea ce mi se intampla mie acum? Bineinteles ca nu.Am trait ca si tine atatea spaime de copil, cu intensitatea unei adevarate drame, dar la care ma gandesc acum si zambesc; o sa te maturizezi si toate astea vor trece.Nu te mai speria ca profesoara tipa, gandeste-te ca poate are o zi proasta, poate e nervoasa in urma unei intamplari petrecute in afara scolii.Mai gandeste-te ca esti aparat, nu esti singur, mai ales ca parintii sunt intelegatori.La franceza...asa se intampla cand incepi cu-adevarat sa stii cate ceva din materia respectiva, te apuca o spaima ca nu stii tot, deci nu-ti face griji, chiar cred ca ai inceput sa te decurci.Sa ai parte de un inceput de an bun, cu note bune si sanatate! Numai bine.happy

2 răspunsuri:
| pisicutzzza a răspuns:

Stiu cum e...dar eu am frica asta la matematica, la franceza mi.a iesit 10 si la romana 9. dar gandeste.te asa: e doar o ora..nici nu.ti dai seama cum trece.Eu,eram la tomana cu frica anul trecut dar acum a venit asta de mate...si m.a facut sa-mi placa romana, si eu invat dar tipa prea mult..si mi.e frica sa nu ma scoata pe mine cand are nervi, DAR LASA! GANDESTE.TE CA E O SIMPLA ORA!( dar la mine ca am primele doua ore mate miercurea si joia ultimele douasad.) iti urez succes si gandeste.te." daca stiu ca am invatat n.am de ce ma teme." :*

| Dusik_Vivo_1989 a răspuns:

Salutare la toata lumea! Va recomand un canal de Youtube pentru a invata Lectii de limba franceza foarte interesante si usor de invatat, care va va ajuta mult sa invatati asa cum m-a ajutat si pe mine, Bafta!

https://www.youtube.com/playlist?list=PL7ipeekdrTruLaGGgnWU1l-B86KGrq_sW