| 128576 a întrebat:

Sunt clasa a opta si ma simt trista in majoritatea timpului. M-am saturat de scoala si cand ma gandesc cati ani mai am pana sa termin o facultate. In simulari am luat 9.85 la romana si 7 la mate, ceea ce e foarte bine pe langa celelalte note din scoala noastra. Imi tot zic ca mai sunt 2 luni si termin cu tot, dar mi-e frica sa nu dezamagesc pe nimeni. Parca nici nu mai imi pasa de examen, numai sa scap odata de el ca toata lumea ma streseaza cu examenul. Nu mai pot. Dupa nota de la romana profa are asteptari de la mine si urasc asta, mai ales ca in ultimul timp gresesc cand ma intreaba. Profa de mate e suparata ca am luat doar 7 si ma tot scoate la tabla si eu nu stiu fiindca ma emotionez. De cand a inceput vacanta mama ma intreaba cand ma apuc de teme si cand invat ( ea de obicei nu ma streseaza ). Maine trebuie sa merg la meditati. In plus ma mai streseaza si aspectul fizic. Am 1.65 si 57 de kilograme ceea ce inseamna ca am 2 kg in plus, numai ca eu de stres mananc. Stiu ca vine vacanta si o sa am grija la ce mananc. Eu arat bine numai ca ma simt nelinistita ca am 2 in plus. Cateodata in mai amintesc si de moartea bunicului meu de cateva luni si ma intristez rau fiindca a fost ultimul meu bunic in viata si il iubeam foarteeee mult. Ma consolez cu faptul ca si-a trait viata fiindca avea 93 de ani. Mai e vorba si de un baiat de la mine din clasa pe care eu il plac. Am incercat sa uit de el dar e greu avand in vedere ca vb zilnic. Imi tot zic ca nu am sanse cu el. El imi tot da semne ca ma place si i-am dat si eu lui. Iar acum stam pe loc, adica nu face primul pas. Cateodata sunt asa de confuza ca nu mai inteleg nici ce simt. Nu cred ca am o anumita intrebare. Cred ca am dorit doar sa ma descarc. Spuneti-mi daca ati trecut si voi prin asta si cum ati reusit sa ca reveniti la normal. Eu am impresia ca nu mai rezist doua luni.

2 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu te mai stresa cu nimic, doar incearca sa te relaxezi si sa inveti la timp iar capacitatea o vei lua.

| alin131 a răspuns:

Buna, nu te mai stresa...

Capacitatea o sa o iei, nu stiu cu cat dar o sa o iei, iar cu kilogramele in plus iar nu te mai stresa...

Ai doua kilograme in plus, alte fete au 20 si nu se mai streseaza si oamenii in general ii multumesc lui Dumnezeu pentru ca sunt sanatosi.

Sa sti ca sanatatea mintala si fizica e foarte importanta, dar nu neglija nici hrana sufletului (rugaciunea).

Fi mai relaxata si nu te mai stresa si supara atat. Stresul nu face bine nimanui... Si nici supararea, Dumnezeu vrea sa fim fericiti in fiecare zi si sa ii multumim pentru acest dar (viata).

Pe langa scoala si invatat ar fi bine sa te mai relaxezi, ori sa iesi mai mult cu colegii prin parc, sa mergeti pe la filme, ori sa iti faci un hobby cum ar fi cantatul la chitara sau sa faci obiecte handmade sau altceva...

Fi vesela, viata aceasta e frumoasa, si Dumnezeu ne vrea pe toti fericiti si sa ne bucuram de fiecare zi petrecuta pe acest pamant.