| 128576 a întrebat:

Sunt a opta si ma simt trista in majoritatea timpului. M-am saturat de scoala si cand ma gandesc cati ani mai am pana sa termin o facultate. In simulari am luat 9.85 la romana si 7 la mate, ceea ce e foarte bine pe langa celelalte note din scoala noastra. Imi tot zic ca mai sunt 2 luni si termin cu tot, dar mi-e frica sa nu dezamagesc pe nimeni. Parca nici nu mai imi pasa de examen, numai sa scap odata de el ca toata lumea ma streseaza cu examenul. Nu mai pot. Dupa nota de la romana profa are asteptari de la mine si urasc asta, mai ales ca in ultimul timp gresesc cand ma intreaba. Profa de mate e suparata ca am luat doar 7 si ma tot scoate la tabla si eu nu stiu fiindca ma emotionez. De cand a inceput vacanta mama ma intreaba cand ma apuc de teme si cand invat ( ea de obicei nu ma streseaza ). Maine trebuie sa merg la meditati. In plus ma mai streseaza si aspectul fizic. Am 1.65 si 57 de kilograme ceea ce inseamna ca am 2 kg in plus, numai ca eu de stres mananc. Stiu ca vine vacanta si o sa am grija la ce mananc. Eu arat bine numai ca ma simt nelinistita ca am 2 in plus. Cateodata in mai amintesc si de moartea bunicului meu de cateva luni si ma intristez rau fiindca a fost ultimul meu bunic in viata si il iubeam foarteeee mult. Ma consolez cu faptul ca si-a trait viata fiindca avea 93 de ani. Mai e vorba si de un baiat de la mine din clasa pe care eu il plac. Am incercat sa uit de el dar e greu avand in vedere ca vb zilnic. Imi tot zic ca nu am sanse cu el. El imi tot da semne ca ma place si i-am dat si eu lui. Iar acum stam pe loc, adica nu face primul pas. Cateodata sunt asa de confuza ca nu mai inteleg nici ce simt. Nu cred ca am o anumita intrebare. Cred ca am dorit doar sa ma descarc. Spuneti-mi daca ati trecut si voi prin asta si cum ati reusit sa ca reveniti la normal. Eu am impresia ca nu mai rezist doua luni.

4 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Majoritatea trecem prin neliniște și griji de genul. Eu zic sa te mai relaxezi sa nu ți mai faci atâtea probleme. Toate vor trece, gândește te ca peste 5 ani nu vor mai conta... Nu te mai stresa cu examenul, o sa fie ok, mai lasă presiunile și bucura te de viata. În legătură cu băiatul respectiv, probabil ca și el este timid, ai timp de dragoste de acum înainte. Încearcă sa faci și activități care sa te relaxeze cum ar fi sa citești ceva drăguț sau sa te plimbi în parc. Odihnește te în vacanta asta și va fi bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă astea-s probleme...

| Mandreiv a răspuns:

Fiecare dintre noi poate reactiona diferit la stres si la diferite solicitari. Ideea ar fi ca sa gasesti ceva ce iti place sa faci si astfel sa te mai destinzi putin si sa te relaxezi. In privinta baiatului poti sa incerci sa faci un mic pas, adica poti sa il iei tu de mana si vezi cum reacționează.

| timidul96 a răspuns:

Pfff...Am trecut și eu prin prima parte, aceea cu notele și examenul anul trecut.Le fel și mie îmi era frică să nu dezamăgesc pe cineva( asta era principala cauza a fricii) deoarece eu învățam bine, în simulări am luat note mari.Asta m-a determinat să pun examenele pe primul loc, în mare parte a timpului învățam și făceam foarte multe variante la mate( gen 0 varianta la 2 zile, apoi câte o variantă pe zi), la română mă descurcam bine.Cu foarte multe emoții am trecut și de examene, și-am luat note mari.
Prin celelalte părți nu prea am trecut, am fost timid, tăcut si am stat în banca mea.
Bunicul meu a murit până să mă nasc eu deci...