| Biby a întrebat:

Am o mare problema.Cred ca toti sunteti fericiti ca se termina anul scolar si ca vine vacanta de vara.La mine nu e asa...Sunt in clasa a IV-a, am 10 ani si am probleme foarte mari cu matematica.Nu inteleg aproape nimic, am facut chiar meditatii si inca mai fac.Parintii mei sunt foarte dezamagiti pe mine.Mama spune ca nu vine la serbare daca nu iau coronita si nu-mi iese media FB la matematica.Plang zilnic cand ma gandesc la serbare si ca s-ar putea sa merg singura.Am fost la toate concursurile de romana si de engleza, am luat medalii de argint si tot e suparata pe mine.Nu mai stiu ce sa fac! Acum ma gandesc sa nu mai merg deloc la serbare.Cum a zis si mama:"Nu mai are rost sa te duci, pentru ca o sa te faci de ras!"
Vreau atat de mult sa-mi maresc media si sa iau coronita, dar nu stiu cum! Mama mi-a spus tot anul:"Invata, invata, invata!", dar eu ca de obicei nu am ascultat-o si imi pare foarte rau.Astazi a inceput sa ma intepe la inima, nu stiu de ce.
Ce ar trebui sa fac?
Multumesc!

18 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Daca ai doar 10 ani si ai asemenea probleme, chiar cred ca, mai bine as vorbi cu parintii tai decat cu tine. Probabil ca ei au uitat cum era cand erau elevi si cand nu puteau fi foarte buni la absolut toate materiile. Imi pare rau pentru tine. Din pacate, nimeni nu-si poate alege parintii. In orice caz, nu e vina ta ca ai parinti absurzi, care habar n-au cum se creste un copil.

| MMihai a răspuns:

Prostii de copil mic! Dacă ești din București eventual îți pot explica eu ce nu ai înțeles la matematică. Dar tu trebuie să înveți la matematică. Matematica este ca un perete dacă lipsesc cărămizi de la bază, se dărâmă totul. Fără română te poți descurca în viață, dacă locuiești în altă țară, dar fără matematică nu. În vacanță în loc să te joci tot timpul, va trebui să înveți, tot ce nu ai învățat la matematică în acești 4 ani. Din cauza golurilor acumulate nu vei pricepe mai nimic, la matematică, în clasa a 5 a, dacă nu acoperi cu cunoștințe golurile acumulate adică ce nu ai învățat în / din clasele mici.

| AvalohAlyn a răspuns:

O sa inveti candva in viata,mai tarziu ca nu conteaza numai coronitele si premiile, notele.E adevarat ca scoala conteaza dar conteaza ce cunostinte culegi si cat de bine te-a pregatit pentru viata, pentru munca nu conteaza doar ca sa iei premii si sa fii cel mai bun.Sunt multi care nu au avut premii si coronite dar au ajuns ceva in viata.
Premiile si coronitele sunt asa pentru orgoliul tau.Mama ta trebuie sa inteleaga asta.
Nu putem sa fim buni la orice.Ai deja premii dupa cum ai zis, nu trebuie sa vrei mai mult, mai mult ci doar daca soarta ti-a oferit aceste ocazii sa iei premiile atunci te bucuri normal.
Sper ca te-am luminat putin.Eu cel putin asa cred.
Numai bine, sanatate.

| Ramonaaaa a răspuns:

Pai ar trebui sa incerci sa mai inveti la matematica, sa faci cateva exercitii.Mama ta iti vrea binele dar exagereaza.Incearca sa ii spui ca tie iti place foarte mult romana,iti plac foarte mult stiintele si ca nu iti place matematica, dar, stii ca iti va folosi foarte mult asa ca te straduiesti sa iti iasa FB happy.

| Flaviius87 a răspuns:

Of...atat de mica si cu atata constiinta! este foarte bine sa inveti, mama ta nu te invata de rau, totusi mie nu imi place cum se comporta cu tine: "Nu mai are rost sa te duci, pentru ca o sa te faci de ras!"...mama este cea care ar trebui sa te incurajeze in situatii de genul asta - pentru ca faptul este consumat deja!
Suntem oameni si mai gresim, dar copii? normal ca gresesc si ei! Si daca nu iti iese FB la matematica ce? eu sunt absolvent deja de facultate si precizez ca nu mi-a placut matematica niciodata! Nu toti suntem buni la mate! fiecare dintre noi avem calitati diferite!; mie mi-a placut educatia fizica si limbile straine! happy
Fiecare dintre noi suntem buni la ceva! ce s-ar face lumea daca am fi numai matematicieni?
Nu-ti mai face atatea griji! invata cat poti si traieste-ti copilaria!

| prye a răspuns:

"sa ma intepe la inima"-[daca este o metafora] incearca sa iti maresti media
-[daca este o senzatie de durere in zona inimii] du-te si fa-ti un control mai amanuntit

| Diiiia a răspuns:

Ce medie ai? Important e sa nu ramai corijenta sau mai rau repetenta...Nici eu nu cred ca o sa i-au premiul I dar na asta este ...Incearca sa ii explici mamei tale ca nu e important numai premiul I important e sa treci clasa si anul asta nu prea mai ai cum sa iti maresti media.In vara asta i-a caietele sau cauta pe net definitile si poate la anul iei premiul I Succes

| Elial a răspuns:

Mama ta spune asta numai asa...ca sa te faca sa inveti, uite: de ex. si mie imi spunea anul trecut ca daca nu iau premiu nu mai vine cu mine la serbare si tot a venit, desi eu nu stiam daca iau premiu sau nu, dela nota 7, facnd la matematica in fiecare zi, exercitii grele, pe care la scoala. nu le-am facut, dar urma sa le facem la scoala, am ajuns la notele 9-10(mama stie matematica si am cu cine face, chiar daca ea ma impinge de la spate) daca nimeni din fam. ta nu stie matematica, atunci poti lua o culegere(eu din culegeri lucru, unde sunt ex. mai grele) si te poti apuca, unde nu stii o intrebi ep doamna invataoare. Bafta! fundita?

| Naspa6969 a răspuns:

Pai stiu cum este. Daca nu ascult-o pe mama ta si nu-i asculta sfaturile descurajatoare ci gandeste-te pozititv ca o sa reusesti ca pot, lucreaza mai mult arata-i doamnei, daca nu intelegi problema du-te la doamna si spune-i asa : " Ma scuzati nu prea am inteles problema puteti sa mi-o explicati?"pentru ca doamna a zis ca nu te faci de ras daca n-ai inteles atunci ci te faci de ras daca nu stii...dar nu vreau nici eu sa te descurajez.Deci sper ca te-am ajutat si imi pare rau ca nu vei veni la serbare!

| JustWannaDance a răspuns:

Stai linistit!
Asta se intamla fiecarui.
Incearca sa vorbesti cu mama ta si sa-i spui sa-ti explice, sa-ti arate, sa faceti exercitii impreuna, sa iti explice fiecare semn, cifra, necunoscuta, etc. in parte!
Daca de pe clasa a IV-a ti-e greu, mama ta te poate ajuta de acum, nu cand esti pe a 5.
Crede-ma pe a 5 e si mai dificil, pe a 6 si mai, pe a 7 si si mai, pe a 8 e cel mai greu cand vin examenele din tot ce ai facut din a 5 pana in a 8. straight face
Pff, succeshappyhappy

| JustWannaDance a răspuns:

Stai linistit!
Asta se intamla fiecarui.
Incearca sa vorbesti cu mama ta si sa-i spui sa-ti explice, sa-ti arate, sa faceti exercitii impreuna, sa iti explice fiecare semn, cifra, necunoscuta, etc. in parte!
Daca de pe clasa a IV-a ti-e greu, mama ta te poate ajuta de acum, nu cand esti pe a 5.
Crede-ma pe a 5 e si mai dificil, pe a 6 si mai, pe a 7 si si mai, pe a 8 e cel mai greu cand vin examenele din tot ce ai facut din a 5 pana in a 8. straight face
Pff, succeshappyhappy

| Anesiss a răspuns:

Mama ta nu ar trebui sa se comporte asa cu tine...adica nu conteaza ce note ai,nici eu nu o sa iau niciun premiu, dar asta nu conteaza pentru mine, conteaza doar aprecierea profesorului

| Misha18 a răspuns:

Daca vrei te ajut eu id meu e( stefy_crys_95 ) si iti explic si poate intelegi ceva

| Alice1122 a răspuns:

Asculta nimeni nu poate sa se priceapa in toate (sa stii ca si eu am probleme cu matematica dar asta e) dintre toti mama ta si tatal tau ar trebui sa te inteleaga cel mai bine caci si ei au fost copii.Si in legatura cu intrebarea ta anul asta nu prea mai ai ce face dar incearca mai mult la anul succes
P.S. ar trebui sa incerci sa-i explici mamei tale ca matematica e cea mai grea materie caci la matematica nu trebuie doar sa inveti ci sa si intelegi. Cum am mai spus Succes in contiuare si bafta la anul

| FashionCellia a răspuns:

Ce medie ai la mate?

| BlackRoseMary a răspuns:

Am avut aceeiasi problema. Dar in situatia ta nu mai poti face nimic findca se termina anul. Problema mea a fost ca nu prea stiam tabla inmultirii, dar am rezolvat-o scriind-o pe o foaie iar si iar si iar si iar... Cu mama.du-te singura la serbare, esti fata mare!
P.S. Tata avea o vorba: Nu-mi pasa daca la lucrari iei 5, daca tu stii de 10!

| kidduu a răspuns:

Faptul ca ai luat atatea medalii eu cred ca ar trebui sa o multumeasca pe mama ta.pentru ca asta e nu poti sa ai note mari peste tot si sa te pricepi la toate materiile.trebuie sa te mai si joci.nu poti sa stai mereu cu capu`n carti...eu cred ca mamica ta ar trebui sa nu te mai preseze atat. daca nu poti asta e.ar trebui sa te inteleaga e de apreciat faptul ca ai luat atatea medalii...

| Quander a răspuns:

Pleaca de acasa vreo 3 zile si le dai un telefon ca nu-ti place matematica si o ti pe profilu de romana... acum trebuie sa te duca si pe tine capu sa te descurci in alea 3 zile. daca nu toceste toata matematica...