| AdiyAdriann a întrebat:

Salutare. In ultimul timp am cam exagerat cu cola si am observat de ieri ca imi cam bate inima cam tare, am 100 si ceva batai pe minut, sa fie din cauza la cola?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Balooonasseeee a răspuns:

Sunt mai mult ca sigura. cola contine cofeina si e destul de normal ca inima sa-ti bata atat de repede daca ai cam exagerat cu acest suc..aceste batai pot fii insa si de la stres si alti factori

funda?

10 răspunsuri:
| stf a răspuns:

Da este de la cola si daca mai si fumezi...e normal sa iti faca asa incerca sa numai consumi asa mult cofeina si ma refer si la cafea sau energizante, inlocuiestele cu ceva mai natural si ai sa vezi ca o sa fie ok tongue

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Da, e de la cola. Daca la varsta asta folosesti cofeina ca stimulent cand oi avea 50 de ani ce o sa mai faci, o sa tragi liniute ca sa te poti scula din pat dimineata?

| pietrean a răspuns:

Mai mult ca sigur,pe langa faptul ca probabil nici alimentatia nu este cea corecta,stresul,ce sa mai spunem,ca afecteaza pe toata lumea,poate miscarea,sportul nu prea le practici.
Daca o sa continui sa bei asa ceva, poti avea probleme destul de mari si cu stomacul, ficatul, colicistul, hemoroizii.

| AdiyAdriann explică (pentru pietrean):

S-ar putea, am mai luat si laxative, ma simt si cam slabit thinking

| TOOL a răspuns:

Salut, pai normal de obicei dupa ce faci sport si bei coca cola iti cresc bataile inimii, dar nu-i motiv de ingrijorare altii beau si 3-4 litri pe zi si nu au nimic.

| Ommmmmffffffgggggg a răspuns:

Cola contine cofeina si poate ataca inima. Sigur e de la Cola, ma ibine bea un Ice Teea.

| pietrean a răspuns (pentru Ommmmmffffffgggggg):

Ori Cola, ori Ice Teea, aceleasi produse nocive.Ambele contin E-uri de toate felurile si numai ingrediente naturale nu au!
Asa,ca sa bei ceva care contine cofeina,ca sa inlocuiesti cafeaua,mai bine bei infuzie de ceai verde,dar vrac. Poti sa si slabesti, daca ai nevoie, mai contine si vitamine, minerale, antioxidanti.

| Ommmmmffffffgggggg a răspuns (pentru pietrean):

Da.

| catwomen69 a răspuns:

Dacă tu nu eşti obişnuit cu cofeina, e cam normal să ţi se întâmple asta la o doză mai mare, cu care corpul tău nu este obişnuit. Mai renunţă şi tu la Cola dragă sau înlocuieşte cu altceva. Baftă!

| DianaPetre a răspuns:

Si eu am avut problema asta acum cateva saptamani. Mi-am luat pulsul si era peste 100, era 118, si m-am intrebat de ce. Am fost la medic si mi-a spus sa renunt la energizante si la cafea.(cafea doar dupa 25 de ani) Ar trebui sa bei cola doar la sfarsit de saptamna si sa nu bei o sticla de 2, 5, doar maxim 3 pahare. Daca nu asculti nu am ce sa iti fac, eu ti-am spus ce mi-a zis doctorul. Sper ca te-am ajutat, Funda?