| Streithstar22 a întrebat:

Salutare, în urma cu o săptămână am suferit o fractura de femur, nu pot sa mi îndoi genunchiul deloc, e normal?
Am înțeles că e necesar sa treacă cel puțin 2 luni ca să se vindece cât de cât, voi putea merge normal? Voi putea sa mi folosesc piciorul normal?
Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tu vrei sa iti treaca dupa o saptamana? Chestia cu 2 luni este adevarata. Depinde si de organismul tau.

| mihai69 a răspuns:

Să apelezi de urgență la un kinetoterapeut bun.
Mie mi-au trebuit câteva luni ca să pot mișca piciorul cât de cât normal. Încă nu e 100% refăcut (mai am de făcut recuperare), deși au trecut aproape 11 luni de atunci.

| Streithstar22 explică (pentru mihai69):

Fracturile pot fi diferite, apreciez sfatul, însă mă interesează mai mult de ce nu pot sa l îndoi

| mihai69 a răspuns (pentru Streithstar22):

Pentru că la o fractură, mereu e influențată negativ articulația care e mai jos de locul fracturii.

| Sistemulxxl a răspuns:

Vei putea merge normal dar trebuie sa asi rabdare. Probabil acum ai tija pusa la piciorul fracturat.
Va dura cam 1 an pana vei fi ca inainte.

| User252426 a răspuns:

Să îl îngrijești după cum spun medicii

| healerdx7 a răspuns:

Ce fel de fractura?
Ai avut parte de operatie?

Vindecarea (sa poti sa utilizezi piciorul normal) dureaza minim 6 luni. Vindecarea completa apare in 2 ani.
Dupa o saptamana e absolut normala starea in care esti.
Tine legatura cu ortopedul, asculta indicatiile lui si du-te la verificari de fiecare data cand te cheama.

| Streithstar22 explică (pentru healerdx7):

S a rupt osul în 2, operatie cu tije, după spusele medicului as avea nevoie de 6 luni de zile pentru a putea merge acceptabil
Urmează sa merg la un control la începutul lui august, ma gândesc ca voi afla mai multe atunci.
Eram curios de ce nu pot folosi genunchiul, pentru ca problema era la femur.

| Streithstar22 explică:

Copil incult, nu te baga unde nu ai habar.