| adiTzaa19 a întrebat:

Salutare la toti! Am o problema mai intima big grin

Am nevoie de o crema pentru iritatiile la penis! Mai demult, am avut cateva contacte sexuale, 2-3 si m`am cam fortat cu toate ca nu aveam nici chef de asa ceva, dar. s`a intamplat.

Eu intotdeauna ma spal, in fiecare zi, cu sapun si apa rece, si de la un timp am vazut ca ma tot ustura un pic cand imi belesc penisul sa il spal. scuze ca ma exprim asa!

Ma ustura cand pun un pic de apa, si se face rosu. Am cateva pete mici de tot, putin rosi si alea si daca imi las penisul asa dupa ce ma spal sau oricand incepe sa se usuce si ma ustura.

E o stare enervanta, nu s`a mai intamplat asa ceva pana acum, am 17 ani, si va rog sa imi spuneti o crema buna sa imi iau de la farmacie ceva.

Sapt. viitoare am de gand sa merg sa fac niste analize de sange sa nu am Doamne fereste ceva

Va multumesc daca ma puteti ajuta, iar cei care vreti sa faceti misto mai bine va abtineti, va rog eu mult... -_-

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Da, trebuie să eviți să te mai speli cu săpun-uri normale și cu geluri de duș pe penis. Cumpără de la farmacie un săpun cu ph neutru.
Ai de făcut următorul lucru:
Iei bicarbonat de la farmacie dizolvi în apă, te speli cu această soluție, apoi aplici clotrimazol cremă pe penis. Vezi că tratamentul durează 21 de zile dar după 2-3 zile dispare problema așa că, copntinuă tratamentul cel puțin 14-21 de zile!

| adiTzaa19 explică (pentru Azµre):

Am facut exact cum mi-ai spus tu si mi-a trecut! Iti multumesc mult mult de tot!winking Luna viitoare o sa fac si niste analize de sange sa stiu sigur ca nu am nimic. Multumesc mult oricum happy

| Azµre a răspuns (pentru adiTzaa19):

Nu ies la sânge, trebuie să faci analize la urolog, și anume analize micotice care se fac din secrețiile recoltate de pe leziunile pielii și ale mucoaselor, din sputa, urină, materii fecale, etc.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o infectie genitala, nici macar nu stii cu ce. Nu te tratezi dupa ureche, ci dupa recomandarile unui dermato-venerolog.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de o infecţie/BTS...

NU te poţi trata aşa "după ureche", fără măcar să şti ce ai.

TREBUIE să mergi la medicul dermato-venerolog pentru diagnostic şi tratamentul adecvat!

Toate cele bune.

| adiTzaa19 explică:

Aplica de 2 ori pe zi, dimineata si seara, Advantan crema, masand bine locul pana intra in piele. Inainte de aplicare spala capul penisului cu apa calduta si sterge-l cu un prosop curat.