| xFarmer a întrebat:

Salutare,m-am hotarat, vreau sa va spun ca nu prea mai ma lasa sufletul sa dau banii pe proteine, parca nu mai intra....adika nu mai am timp sa fac shake'urile, etc.
Vreau sa bag stereo injectabili, dar inainte de a face asta vreau sa fiu sigur 100% ca nu vor exista efecte adverse, stie cineva unde pot face niste analize pentru a afla ce cantitate de steroizi sa injectez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| 95Cosmin a răspuns:

Culturismul este o aventura care va schimba totul in tine, de la felul cum gandesti pana la aspectul fizic.Ce vrei sa faci tu acum e sa trisezi, ca si cum ai vrea sa faci bani doar stand.Nu prea cred ca merita.Graba strica treaba...

| 95Cosmin a răspuns:

Culturismul este o aventura care va schimba totul in tine, de la felul cum gandesti pana la aspectul fizic.Ce vrei sa faci tu acum e sa trisezi.Nu prea cred ca merita.Graba strica treaba...

| foxsilver a răspuns:

Sfatul meu este sa nu consumi asa ceva.In dorinta de a avea cat mai repede un corp"sculptat", precum statuile antice, eventual fara prea mult efort, multi tineri sunt tentati sa consume astfel de produse, dar uite ce fel de efecte negative pot avea:
http://www.youtube.com/watch?v=UmuoJvZgQiY

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Nu fa asa ceva.Nici macar odata, asa de incercare, deoarece provoaca o anumita dependenta la nivel psihic.Pe termen lung iti poate afecta inima, rinichii, ficatul si chiar fertilitatea. Daca sa zicem faci cura cu injectabile 3 din 3.Adica 3 luni bagi 3 luni nu, daca in lunile in care nu bagi nu vei frecventa sala la fel de mult ti se va lasa pielea imediat, vor aparea vergeturi in special in zona bicepsului, pe spate si in zona aripioarelor. Exista sansa foarte mare ca in lunile cand nu bagi sa prinzi lene, deoarece steroizii injectabili iti activeaza glanda de deasupra pancreasului pentru a produce adrenalina ca sa ai enegie si forta.Din nou, pe termen lung iti va afecta sigur 100% comportamentul, iar pe cale de consecinta imediata creierul, din pricina dozelor mari de hormoni de crestere pe care ti injectezi.Acestia se duc in testicule care vor produce mai multa sperma. Efectul : Vei fi ca un PitBul in calduri tot timpul iar daca nu iti vei satisface nevoile vei devenii violent.

Sfatul meu (Care l-am primit si eu la randul meu de la un coleg de sala veteran) : Nu baga chimicale in tine de nici un fel! Fa cura cu oua de prepelita, mancate dimineata pe stomacul gol cu tot cu coaja! Bea mult lapte si mananca multa salata goala! ATENTIE! Salata, nu varza! Stiu ca nu vrei sa auzi de cure naturiste, asa eram si eu! Dar gandeste-te peste 5 ani cand vei avea proportiile asa cum vrei tu vei putea sa te bati cu pumnii in piept ca a fost doar efortul tau! Si nu ai fost ajutat! Dupa parerea mea asta conteaza cel mai mult dupa sala cand te uiti in oglinda.Satisfactie 100% reala "nepastilata"!

| Cosmin86 a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

Veteranul tau nu stie prea multe lucruri sincer, lapte + salata cam stupid, laptele are proteine cu absorbtie lenta, se ia seara, in timpul zilei ai nevoie de alte surse de proteine, in special carne si peste.

Cateva informatii :

- steroizii NU se iau mereu, mereu se face un ciclu de cateva luni de PCT ( recuperare ) si apoi cateva luni pauza si abia apoi poti lua iar, si nu faci vergeturi, ti se pare ca Stallone la 65 de ani are vergeturi? Arata super bine

- depinde ce intelegi prin "nepastilata", daca pastilele sau prafurile sunt suplimente, atunci e ok, tot naturale sunt, din mancare ( zer, lapte, albus de ou). Rolul lor e sa nu-ti fortezi stomacul mancand 8 mese consistente pe zi.

Oua cu tot cu coaja? Cam stupida cura aia. Si in loc de mult lapte, consuma si tu multa carne, branza, lactate, e stupid doar lapte, trebuie sa-ti asiguri mai multe surse de proteine.

Si un shake proteic e bun, in special imediat dupa antrenament, cand muschii trebuiesc hraniti rapid si mancarea nu are timp sa se digere.

| ReViNeMaScAtii a răspuns:

Nici una, steroizii te imbolnavesc in orice concentatie i-ai lua
cei de la mr Olimpia castiga bani frumosi distrugandusi sanatatea, dar tu nu vei castiga nimic...
trage bine la sala si daca nu ai bani de proteine inghite un ou crud in fiecare dimineata

| Cosmin86 a răspuns (pentru ReViNeMaScAtii):

Un ou crud = 7 grame amarate de proteine, ce mare lucru faci

| ReViNeMaScAtii a răspuns (pentru Cosmin86):

Antrenorii de fitness recomanda un ou crud baut pe stomacul gol in fiecare dimineata

| Cosmin86 a răspuns (pentru ReViNeMaScAtii):

Antrenorii de top recomanda sa eviti ouale crude. Spre exemplu cei de la World Class unde ma antrenez eu.

Arata-mi un articol unde sunt recomandate ouale crude, scris de experti fitness.

| ReViNeMaScAtii a răspuns (pentru Cosmin86):

Si de ce este recomandat sa eviti sa mananci ouale crude, in afara de salmonela...

| Cosmin86 a răspuns (pentru ReViNeMaScAtii):

Http://www.doctor.info.ro/proteine.html

citez : "De asemenea ideea ca e cel mai bine sa consumam oua crude este falsa, deoarece adesea organismul intampina dificultati in absorbtia nutrientulor continuti in ouale crude si pot duce la dereglari gastrice."

http://www.getfit.ro/alimentatie/alimente-alimentatie/ouale.html

Alt motiv :
"Albusul, considerat de promotorii dietelor fara grasimi sau fara colesterol "partea buna" a oului se dovedeste de fapt a fi doar proteina insotita chiar de o toxina, antivitamina H(avidina). Deficitul de vitamina H(biotina) este asociat consumului de alcool, caderii parului, dermatitei seboreice, diabetului de tip 2. Avidina este inactivata prin prepararea termica, deci evitati albusurile crude."

"Consumate dimineata(in special fierte) ajuta la controlul apetitului si la mentinerea/scaderea greutatii corporale. "

Si chiar daca "Riscul de imbolnavire cu salmonella este in zilele noastre minim", el tot exista.

On ou fiert are fix aceeasi cantitate de proteine, vitamine si restul ca un ou crud. Asa ca il mananci crud doar din teribilism sau sa te dai mare, in realitate nu faci nimic special fata de altcineva care il consuma fiert.

| ReViNeMaScAtii a răspuns (pentru Cosmin86):

Mersi pentru raspuns:) dar prin fierbiere nu isi distrug o canitate din proteine? http://www.ziare.com/......mul-965629
ps:eu nu consum oua crude, doar din ce am mai citit pe net:)

| Cosmin86 a răspuns (pentru ReViNeMaScAtii):

Probabil se refera la ouale de prepelita. Si nu zice nimic de sportivi, ci de muzicieni.

Nu se distrug o parte din proteine sau se distruge o cantitate nesemnificativa ( oricum un ou nu are prea multe ).

| ReViNeMaScAtii a răspuns (pentru Cosmin86):

Antrenorii de fitness recomanda celor care vor sa isi intareasca musculatura cate un ou crud dimineata, baut pe stomacul gol, informeaza naturalnews.com.
(o fraza din link-ul de mai sus care se refera la sportivi nu la muzicienitongue)

| Cosmin86 a răspuns (pentru ReViNeMaScAtii):

Da si tu linkul exact, ca nu gasesc nimic.

P.S. : daca eu dimineata bag o friptura am de 4 ori mai multe proteine decat un ou crud => mult mai avantajos tongue

| ReViNeMaScAtii a răspuns (pentru Cosmin86):

Cum ajuta ouale crude organismul?

Specialistii americani sunt de parere ca acestea sunt si un tonic general excelent pentru fiecare zi in care nu avem energia necesara indeplinirii sarcinilor personale si profesionale.

Cura cu oua crude are rol de detoxifiere, iar antrenorii de fitness recomanda celor care vor sa isi intareasca musculatura cate un ou crud dimineata, baut pe stomacul gol, informeaza naturalnews.com.

Gatite, proteinele animale preluate in oua, carne sau lapte, isi schimba structura chimica, iar unele dintre ele dauneaza organismului. Ouale crude contin enzime si nutrienti vitali, care le recomanda pentru consumul zilnic.

Excesele insa nu sunt de dorit. Prea multe oua crude pot impiedica absorbtia biotinei, vitamina esentiala pentru metabolismul lipidelor si proteinelor. Contrar opiniei generale, ouale crude nu au ca efect cresterea valorii colesterolului.

Grasimile continute au rolul de a igieniza si lubrifia structura intestinala. Margarina si uleiurile vegetale sunt cele care isi pun amprenta asupra valorii colesterolului si nu ouale crude, care nu contin grasimi nesanatoase.

Specialistii americani au spus ca perceptia oualelor crude care pot provoca afectiuni cardiovasculare nu este decat un mit. In realitate, rolul lor este de a igieniza flora stomacala si de a ajuta organismul sa produca un plus de energie.

Inca din prima zi in care ai consumat tonicul tau cu ou crud sistemul imunitar va fi mai intarit. Sunt recomandate trei oua crude zilnic, consumate la fiecare masa, iar daca nu poti inghiti deodata amestecul, il poti combina cu putin lapte.

Mai mult, specialistii recomanda inghitirea oualelor crude fara sa fie batute, pentru ca structura lor moleculara si continutul PROTEIC sa nu sufere modificari

| ReViNeMaScAtii a răspuns (pentru Cosmin86):

Consumul regulat de oua crude ajuta si la INTARIREA MASEI MUSCULARE. Tocmai de aceea INSTRUCTORII de FITNESS recomanda dieta cu oua crude pentru tonifierea intregii musculaturi, informeaza naturalnews.com.

Ajuta la eliminarea completa a toxinelor si, contrar opiniei generale, nu actioneaza asupra cresterii valorii colesterolului pentru ca nu toate grasimile sunt daunatoare sanatatii.

Margarina sau uleiurile vegetale actioneaza rapid asupra colesterolului, dar ouale, in special cele crude, nu contin grasimi daunatoare pentru organism.

Cercetatorii americani sunt de parere ca ipoteza grasimilor naturale, in totalitate daunatoare sanatatii, nu este decat un mit. Astfel, poti manca oua crude dimineata cu incredere pentru ca ele au rolul de a te revigora, daca sunt consumate in cantitati corespunzatoare.

Astfel, daca ai inregistrat primele efecte benefice ale curei tale cu oua crude, nu face excese, ci consulta un medic pentru a-ti recomanda in continuare cantitatea corespunzatoare.

Reteta ideala de tonic cu oua crude se obtine dintr-un ou batut, in care ai adaugat putin lapte si multa miere de albine. Consuma in fiecare dimineata energizantul tau si vei avea si pofta de mancare si energie pentru intreaga zi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ReViNeMaScAtii):

Ok, dar cat timp am 43 in brat fara oua crude si continui sa cresc, nu o sa iau asa ceva

mersi de informatii, dar tot sunt riscante, poate ouale de la gaini crescute la bunici, unde stii sigur ca au fost hranite natural si crescute in conditii ok.

| kimey a răspuns:

Decat sa bagi stereo mai bine bagi 5.1 laughing dar daca vrei sa bagi steroizi ar fi cazu sa te documentezi mai inainte, in primul rand analizele nu se fac ca sa afli ce cantitate trebuie sa bagi ci mai degraba cu ce fel de steroizi esti compatibil, efectele adverse in urma consumului de steroizi sunt de la psihice gen, depresii, stari de nervozitate, pana la fizice gen vergeturi, galme, acnee, ten uleios, calvitie (caderea parului ), ginecomastie, palpitatii ale inimii afectiuni ale ficatului etc dar undeva la 95 % din cazuri nu prezinta nici una din afectiunile mentionate mai sus si tinand cont ca anual in America mor anual undeva la 435000 de persoane in urma consumului de tutun si 75000 in urma consumului de alcool in timp ce in urma consumului de steroizi mor anual doar 3 persoane, ma intreb cati dintre aia care fumeaza sau beau zic sa nu bagi steroizi ca nu sunt sanatosi