| nooot2 a întrebat:

M-am lovit tare la cap, adica mi-a dat un bou cu ditamai piatra in cap.Doctorul mi-a prescris Aulin 1 pastila pe zi/5 zile pentru durere.Am citit ca e periculos pentru ficat.Ma expun vreunui risc major daca-l iau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Nu, doar ca trebuie sa-l iei dupa mancare intrucat este un antiinflamator si afecteaza mucoasa gastrica daca e luat pe stomacul gol.

6 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Nu va expuneti unui risc major. Ar fi bine sa luati tratamentul asa cum v-a fost prescris.
http://www.i-medic.ro/medicamente/aulin-comprimate

| Empathizer a răspuns:

Nu, la un tratament de 5 zile. Aulin este autorizat pentru tratarea durerii acute, pe o durata de maxim 15 zile.

Informeaza-te aici http://www.ema.europa.eu/......107957.pdf

| guardian18angel a răspuns:

Te expui unui pericol major daca nu urmezi indicatiile doctorului de a lua acel medicament. Fiecare medicament are cate-un efect advers posibil, luat la intamplare, sau in exces.

Daca ai nelamuriri, intreaba medicul, si in cel mai rau caz, spune-i ca nu vrei acel medicament si vrei altul care sa aiba aceleasi efecte pentru problema ta.

| Dangel a răspuns:

Ce se intampla cand dai peste un prostrolling on the floor.Te alegi cu dita mai cucuiul.Asa am patit si, doar ca in loc de o piatra erau cioburi de sticla.Cat bors mi-a curs din cap(mentionez capu' de sus), atata apa curge in Cascada Niagara.Asta nu conteaza acum.Mai du-te o data la medic si intreaba-l clar de efectele medicamentului si de reactiile adverse al acestuia, iar daca intr-adevar este periculos pentru ficat, cerei alta prescriptie si daca nu are alta varianta du-te la alt medic. Sper ca te-am ajutat!

| nooot2 explică (pentru Dangel):

Nu prea am facut cucui mi-a dat la vreo 2 centimetri de cerebel(creierul mic). Doctorul mi-a spus ca sunt norocos ca inca traiesc. Lovitura a fost puternica deoarece ala a aruncat piatra cam de la 5 metri distanta de mine cu viteza foarte mare.

| Dangel a răspuns (pentru nooot2):

Sa stii ca ai avut noroc foarte mare, cand il vezi pe ala il caftesti ca era s-o mierlesti...