| Lin_Mada_1997_pxQQ a întrebat:

Salutare m-am uitat la un film turcesc și m-am întristat,chiar am și plâns și după m-am dus la baie și când m-am întors sa ma pun in pat m-am simțit rău adică nu puteam sa respir bine,mi se uscase gura nod in gât și stare emoțională îmi venea sa plâng continu și ma gândeam dacă mor și dacă pățesc ceva, nu e prima oară când pățesc, de fiecare data când aud ceva despre alt cineva ca e bolnav sau ca moare cineva chiar dacă nu l cunosc pățesc la fel oare sunt o persoana care se emoționează prea rapid? Țin sa Menționez ca am 17 ani și sunt baiat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Trăiești un atac de panică. Anxietatea e o boala si se trateaza. Mergi la un psihiatru pentru a ti se prescrie medicatie. E păcat sa suferi si sa te imbolnavesti inutil.

| crysty1222 a răspuns:

Ce ai tu se numeste atac de panica, provocat de anxietate si ipohondrie daca spui ca ti se intampla asta cand auzi ca cineva e bolnav. Cred ca te gandesti ca ai putea suferi si tu de boala respectiva si ai putea muri. Ca sa scapi de lucrurile astea, cel mai bine ar fi sa cauti sa faci ceva care sa-ti distraga atentia de la subiectul asta. Iesi mai mult pe afara, cu prietenii, colegii. Fa sport daca nu cumva faci. Incearca sa nu mai cauti pe internet informatii despre tot felul de boli si dupa sa le compari cu simptomele tale pentru ca mai mult iti faci rau. Poti merge sa faci niste analize de rutina, asta o sa te mai scape de teama asta de boli. Esti tanar, nu te mai gandi la prostii de astea.