| bogdanpsihologul a întrebat:

Salutare! Ma numesc Bogdan si am 15 ani. De aproximativ doua luni ma confrunt cu niste probleme super naspa. Intro seara am simtit ca inima imi bate mai tare, m-am speriat asa ca am vorbit cu parintii mei, am mers la cardiolog, mi-am facut un EKG si o ecografie la inima. Nu am avut nimic, toate analizele au iesit bine. Insa simt uneori ca inima imi bate tare, nu repede, pur si simplu puternic. Si simt ca imi pulseaza capul, dar e ceva ce sesizez doar cand sunt linistit. Oricum, mi s-a spus ca as avea tahicardie insă cel mai deranjant este ca imi simt pulsul in stomac. Nu am probleme cu tensiunea, tin sa precizez ca de cand cu aceasta carantina am fost sedentar si nu am mai facut sport DELOC doar am stat la calculator si nici sanatos nu prea am mancat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Bei cafea? daca da inceteaza sa mai bei.
Pentru aceasta tahicardie nu ti-a fost prescris si un medicament? un tratament pe care sa-l iei pe termen lung? nu stiu zic si eu.
Poate ca aceste batai ale inimii sunt date si de faptul ca ai atacuri de panica!
Nu faci sport si nu mananci sanatos, incepe sa mananci sanatos rugand-o pe mama ta sa faca mancare gatita, lasa fast foodurile!
Fa miscare mergand mult pe jos sau apucandu-te sa alergi, o poti face pe o faleza sau pe un trotuar necirculat si de mare intindere dimineata cand nu e multa lume.
Trebuie doar sa vrei.

| bogdanpsihologul explică (pentru Simpatic):

Am apasat din greseala pe funda laughing Si nu, nu mi au dat tratament pentru ca au spus ca nu e cazul la mine. Totusi multumesc de sfaturi.

| bogdanpsihologul explică (pentru Simpatic):

De asemenea, nu beau cafea, nu mananc prea des fast food ( o data pe luna ), nu am atacuri de panica, sunt destul de sigur ca stiu simptomele si nu ma incadrez acolo

| Simpatic a răspuns (pentru bogdanpsihologul):

Nu mi s-a mai intamplat sa primesc funda din greseala dar multumesc oricum laughing

| bogdanpsihologul explică (pentru Simpatic):

No problem laughing

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce ai experimentat tu se cheama atac de panica si este legat de viata dezordonata pe care o ai, hrana nesanatoasa si lipsa somnului de noapte.
Cand vei incepe sa manaci sanatos si sa fii in pat la ora 10 seara, ca cei doi hormoni vitali creierului si organelor interne, sa se produca, vei revenii la viata si nu vei mai avea stari rele.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Leagă capul tare,
Și umple blidul mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se cheama ipocondrie atunci cand te sperii de la spasme sau palpitatii. Cu cat esti mai iesit din forma cu atat le ai mai mult, dar nu inseamna ca e ceva. Simptomele astea pot sa dispara intr-o saptamana, doua.

| bogdanpsihologul explică (pentru anonim_4396):

Paaai, le cam am de doua luni. Gen la inceput m-am speriat, acum nu mai e asa de rau, dar totusi nu e ceva normal.

| bogdanpsihologul explică:

Foarte amuzant