| Sawarekh a întrebat:

Salutare, ma poate lamuri cineva, legat de operatia chirurgicala?

Atunci cand doctorul iti coase pielea la loc, dupa ce ti-a inlaturat o bucata de piele si trebuie sa acopere operatia, va trage din unele din capete ale pielii pentru a acoperii.

Intrebarea mea este, organismul se regenereaza si cu timpul, isi va recapata elasticitatea sau zona va ramane deformata si nu va mai fi simetrica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cicatrice rămâne, asta să fie clar. Cât despre elasticitate și simetrie, mai intervine aici și vârsta

| Sawarekh explică (pentru sierra1):

Am 28 de ani, si traiesc o viata santoasa.
Cicatricea stiu ca va ramane pe viata, nu ma deranjeaza, in sensul ca oricum nu e vizibila, va trebuii sa fac operatie de chist pilonidal, este in zona coccigiana, dar na tot e urat sa fie deformat, sa fie o fesa stramba si alta dreapta...
Plus ca oricum se va observa, ma mai pipaie si pe mine o gagica ceva.

| sierra1 a răspuns (pentru Sawarekh):

Succes și sănătate