| Sawarekh a întrebat:

Salut, in urma unei operatii de vreo 10-12 cm( chist pilonidal infectat ), observ ca la fesa dreapta, este muschiul atrofiat, nu mai are aceeasi forma ca la stangul, de asemenea este intr-o parte fiindca a trebuit sa se i-a o bucata de piele sa se acopere infectia inlaturata.

Isi mai revine elasticitatea si forma, sau va ramane asa?

Mentionez ca au trecut 10 zile de la operatia propriu zisa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Pai ti-a sectionat muschiul?
10-12 cm inseamna ditamai infectia de a trebuit sa iti ia grefa de piele...

| Sawarekh explică (pentru alina2k18):

In lungime 10-12 cm.
a taiat un romb practic, si apoi a luat de langa, a tras din piele cum ar veni sa acopere...
O nebunie.

| alina2k18 a răspuns (pentru Sawarekh):

Olelele...
Pielea nu o sa mai arate ca inainte iti dai seama, e pielea pusa peste asa flasca, intelegi tu.
E cum ai carpi o geaca de piele, se vede ca e umblat.
Muschiul cu siguranta e intact.
Dupa ce iti scoate firele intreaba medicul daca poti folosi strataderm.
E nr 1 mondial pentru a ajuta pielea dupa interventii la elasticitate si cicatrizare frumoasa.
Stiu ca e scumpa rau dar ajuta mult.
https://comenzi.farmaciatei.ro/......ls-p309406

| TheGentleman a răspuns:

Nu își va mai reveni ca înainte, însă îl poți crește, astfel încât să treacă aproape neobservat

Ai nevoie de kinetoterapie, poate și fizioterapie iar apoi sală

| Sawarekh explică (pentru TheGentleman):

Deci arata extrem de inestetic, daca stiam ca va arata asa, ramaneam cu chistu ala si poate cu timpul aparea o solutie mai moderna.
Practic arata ca si cum ceva a deviat intr-o directie fesa...

Inca am firele, ma gandesc ca poate si alea le tine.

Multumesc oricum, o sa ma interesez de kinetoterapie sa fac, deci asta dupa ce imi scoate firele, nu?