Întrebare recomandată | popescu400 a întrebat:

Salutare. Nu stiu daca am gasit categoria corecta, pentru a pune aceasta intrebare, dar voi incerca.

Miopia forte, cum poate fi " vindecata " thinking Adica sa scada dioptriile. ( eu am -7 la un ochi si - nu stiu cat la celalalt dar este mai mica )

Adica se poate remedia? Sau voi purta ochelari pe viata... si apoi nu voi mai vedea nimic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bluebutterfly80 a răspuns:

Se remediaza prin operatie cu laser, dupa o anumita varsta cand se stabilizeaza valoarea dioptriei!
o prietena buna tocmai a facut interventia si vede perfect fara ochelari sau lentile cum obisnuia sa poarte pana acum!

3 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Pe viața, altă soluție nu e decât operația.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana pe la -10 se poate remedia prin operatie. Alta solutie nu e.
Foarte rar se intampla ca dioprtiile sa revina la normal cu trecerea timpului, dar a ta e destul de avansata.

| JASMYNA88 a răspuns:

Miopia nu trece de la sine. pana la 18-20 de ani poate varia, sa scada sau sa creasca. dupa aceasta varsta se stabilizeaza si nu se mai modifica si se poate opera cu laser. problema e ca poate recidiva daca nu ai grija. daca nu operatie, atunci da, va trebui sa porti ochelari/lentile tot timpul.