| Andru_Alex_1989 a întrebat:

Salutare oameni buni. Am migrena. La mine ii spune aura emicrania mi-au depistato' in Italia pentru ca acolo traiesc de cativa ani. Nu mi-au recomandat niciun medicament. Mi-ai facut o droaie de atacutri ( raze pe la cap) + rmn + raze in ambele parti ale gatului sa vada cum circula sangele la creier si au spus ca e perfect. Cateodata simt ca-mi explodeaza capul. Ce sa fac? Ce am voie sa mananc? Mai am voie sa slabesc? Daca nu mananc la timp sau nu mananc ceva care sa-mi tina de foame sa ma satur ma ia capul. Am lasat si munca. Lucram ca sudor acum sunt in somaj. M-am ingrasat de cand stau pe camera. Vreau sa stiu cum pot sa combat oboseala, durerile de cap, si mai ales daca am voie sa slabesc sau sa fac aport. Si ce sport pot sa fac... Daca am voie sa merg la sala. Dati-mi cateva spaturi despre un mod de viata echilibrat. Plus ca am cam intrat si in depresie putin in sensul ca vazand ca nu mai pot sa muncesc. Cu toate ca doctorii mi-au zis ca nu am probleme nici cu inima nici cu capul, si pot munci. Am intrat putin in depresie... Si ma stresez in sensul ca daca tot o sa mai continuie durerile astea de cap, si nu pot sa le combat intr-un fel, nu o sa pot sa-mi gasesc o prietena si sa-mi construiesc o familie. Pentru ca eu sunt baza si trebuie sa-i intretin. Mai ales pe mine, dar daca ma doare capul. Asta ma omoara prin nauntru' gandurile si durerea de cap. ( am 29 de ani) fara vicii. Nu beau nu fumez nu ma droghez. Migrena mi-a distrus orice speranta. Cine ma poate ajuta cu un sfat e bine primit. Multam.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Si eu am migrene. Exista tratament pentru ele, care amelioreaza temporar durerea in timpul crizei.
Poti munci, chiar si in timpul crizelor cu putina vointa.
Poti face sport, dar de preferat ceva in aer liber.
Poti manca orice, dar mai putin sarat. In rest, boala nu e influentata de alimentatie.

| Violleta2022 a răspuns:

Posibil sa fie un diabet nedepistat, ca si ala are dureri de cap si stari de rau daca nu mananci la 3-4 ore.
Te sfatuiesc sa-ti faci niste investigatii pentru diabet.
In orice caz, ajuta daca te apuci serios de alergat, sa slabesti si sa reversezi toate simptomele.
In principiu ar trebui sa ai 5-10kg mai putin decat inaltimea.
(de exemplu, daca ai 1.80m ar trebui sa ai 70-75kg).
Te mai sfatuiesc sa elimini definitiv din mancarea ta: painea, pastele, pizza, orice cereala, sucuri si dulciuri.
La doar 3 saptamani dupa ce elimini cele de mai sus, vei vedea ca au disparut si simptomele. Extrem de important este sportul, alergat cate 5-10km pe zi daca poti, daca nu ia-o progresiv, cu mers mai rapid, macar 1 ora pe zi.
Miscarea si slabitul sunt extrem de importante, mai ales daca ai luat in greutate mult si mai ales daca esti bolnav.

| Andru_Alex_1989 explică (pentru Violleta2022):

Salut katy, cu diabetul stau bine. am 90 de kg la 1.78 inaltime. nu sunt chiar gras, adica nu sunt supraponderal. vreau sa spun ca nu am foarte mult strat adipos. chestia e ca daca renunt la paste fainoase de tot si la zahar cu spui tu, o sa ma simt rau pentru ca nu ai voie sa tai de pe lista tot zaharul. stii ca creierul are nevoie de toti macronutrientii si proteinele si mai ales de zahar ca si inima de altfel ca sa poata functiona in regula. dar pe langa a renunta la paste de tot si la zahar si pe deasupra sa mai si alerg 5-10 km pe zi ajung imedia la epuizare si asta nu e ok pentru inima in primul rand. cu diabetul stau bine adica cu zaharul in sange si cu trigliceridele. o sa tin cont de sfaturile tale. am sa ma axez mai mult pe vegetale. macar un timp. si o sa merg sa si alerg. multumesc pentru timpul tau.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andru_Alex_1989):

Alexandre, esti de fapt un pic supraponderal, ca ar trebui sa ai 72-78kg, nu 90
OK, manaca din cand in cand ceva cereale, dar cu masura, ca tot tesutul ala adipos este grasime, de la fainoase si zahar.
Crede-ma, am scos zaharul in totalitate de 1 an de zile si manac 1 singura feliuta de paine pe zi, simtindu-ma minunat.
In plus, alerg 5km pe zi, ori fac miscare pe cross trainer ori rowing machine cate 30-60 minute, dupa cum am timp sau chef si am peste 50 de ani, 1.70m si 62kg.
Dar nu-mi lipsesc de la masa zilnica, mancarea sanatoasa, cu legume, un pic de carne, salate crude si fructe proaspete.