| coexp817 a întrebat:

Salutare. Povestea mea a inceput acum o luna cand am avut un deces in familie, de atunci m-am simtit foarte rau o perioada de timp, si numai numai dormeam noptile, nu aveam pofta de mancare, mancam doar cat sa supravietuiesc, nu aveam chef sa ies afara din casa, nu aveam chef de nimic.
Pana acum doua saptamani cand mi-a propus o cunostinta, sa i-au xanax 0.25 mg.
Am inceput sa i-au de zece zile, una seara inainte de culcare si una pe timpul zilei.
Pot sa spun ca de cand am inceput sa le i-am ma simt foarte bine, dorm normal, mananc normal, si simt ca usor imi revin la normal.
Intrebarea mea este daca imi cauzeaza in vreun fel si daca imi provoaca dependenta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poftim?
Cine ți-a spus să iei Xanax?
Dă dependență, scoate-le din administrare prin reducerea lor până când nu mai iei absolut nici acel sfert din pastilă.
Cere sfatul unui psihiatru, medic de familie. Sunt tratamente pe bază de plante, care induc liniștea.
Pa, pa.

| JohnnyBi a răspuns:

Ala care ti-a zis sa iei xanax mai bine iti dadea o carte de gramatica. sau cu ea in cap. in oricare din metode era mai bine decat sa iei xanax dupa ureche.

| diaac a răspuns:

Buna. Condoleante, imi pare rau pentru pierderea ta. Ceea ce simti si traiesti in perioada asta se intampla in perioada de doliu. Medicamente de acest gen se iau in urma unei consultatii medicale / psihiatrice, doar din ce ai scris aici mie nu mi se pare ca ar fi cazul sa iei pastile. O luna nu este atat de mult timp, iar din cate inteleg, daca de doua saptamani iei xanax, inseamna ca ai inceput sa iei dupa numai doua saptamani de la pierderea pe care ai suferit-o. Iti recomand sa iti dai putin mai mult timp si cel mai probabil durerea isi va pierde din intensitate - sigur, este o pierdere, este ceva care te afecteaza, dar incetul cu incetul probabil ca iti va reveni apetitul, somnul, cheful de viata. Daca simti ca nu poti face fata fara un ajutor, mergi la medicul de familie sau psihiatru pentru a vedea daca acestia iti recomanda sa iei in continuare medicamente, ce anume si in ce doza, sau ai putea merge la un psiholog pentru a invata sa traiesti cu pierderea pe care ai suferit-o si sa depasesti impasul in care te afli.

| einenebun23 a răspuns:

Pai incearca incet incet sa reduci doza un pic mi se pare cam mult 2 pe zi este un medicament extrem de puternic. Ia doar 1 pastila pe zi si incearca cu timpul sa nu mai iei deloc. Poate provoca o asa zisa dependenta adica in sensul ca nu te vei simti bine fara el.

| AlexRv a răspuns:

Buna!

Pentru a la lua altele de medicamente trebuie sa fii urmat de un psihiatru sau de medicul de familie. Ceea ce ai avut tu se numește ''Depresie''.

Acest medicament produce dependenta. Consulta un medic și spune-i ce sa întâmplat, trebuie sa ceri ajutorul cuiva, nu te poți trata asa de capul tău...

| Sarge a răspuns:

Alprazolamul provoaca dependenta daca este luat in doze mari si/sau pe timp indelungat. In plus, Xanax-ul este anxiolitic nu antidepresiv si are efect doar cat timp il iei. Din cate zici tu mai sus esti candidatul ideal pentru tratamentul cu paroxetina. Mergi la psihiatru pentru un consult, el va sti cel mai bine ce este de facut.