| VictorMarian a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare pentru cine cunoaste. Pentru un angajat cu salariu minim pe economie in urma unei operatii cam cat ar fi concediu medical lunar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula indemnizatia de concediu medical este de 75% din media salariului pe ultimele 6 luni anterioare concediului medical.
La salariul minim brut pe economie din prezent (2.230 lei lunar) ar fi de 1.673 lei pe o luna. Cat ar fi exact depinde de numarul de zile de concediu.

| VictorMarian explică (pentru Ioandelasal):

Pe luna ma intereseaza. Deci 1600 lei /luna cam pe acolo ar fi?

| VictorMarian explică (pentru Ioandelasal):

Deci se calculeaza din brut 2230 lei cat e acum nu din ce ia in mana 1300-1400 lei?

| Ioandelasal a răspuns (pentru VictorMarian):

Ti-am spus ca suma respectiva este indemnizatia bruta, asa ca indemnizatia neta va fi tot de 75% din salariul net (1.346 lei), deci va fi de 1.010 lei.