| Marius1902 a întrebat:

Salutare prieteni! Am și eu o problemă care mă cam supără, și sper că mă puteți ajutatonguee data de 15 februarie am jucat fotbal și mi am luxat umărul,iar in aceeași zi am mers la doctor și mi s-a spus că "Da,este o mică luxatie", iar apoi doctorul mi-a ridicat mâna, aceasta pocnind.Doctorul a zis că a pus umărul la loc,iar apoi după ce am făcut și o radiografie,mi-au pus un fel de arteră, legandu-mi mâna de burtă, cred ca știți cum...a trebuit să o țin 12 zile.Pe 27 februarie am fost să imi dea acea "arteră" jos și după o nouă radiografie, toți cei 3 doctori care se aflau acolo au spus că arată foarte bine mâna. Însă am observat când am ajuns acasă că omoplatul de la mâna respectivă este halucinant de ieșit față de cel de la mâna cealaltă, așa că a doua zii am revenit la medic.Mi s-a spus că este normal fiindcă mușchii de la cealaltă mâna s-au miscat încontinuu, iar cei de la umărul fracturat au stat imobilizati așa ca a devenit un neechilbru între ei și mi s-a spus să mai fac exercitii cu mâna și in 3-4 zile omoplatul se va pune la loc..Am tot facut exercitii timp de 3 zile dar a rămas la fel sad. Credeți că asta e problema sau poate fi altceva, sunt sigur că înainte sa cad și sa îmi luxez umărul nu aveam nimic, și nici după ce am căzut.Omoplatul a ieșit ușor in timp ce stateam cu pansamentul pe mine.De asemenea vreau sa va intreb și dacă este normal ca încă să mă mai doară umărul, și dacă da, cam in cat timp voi putea să fac mișcările obișnuite cu mâna fără să mai simt durere..Deci astea ar fi problemele. Știu că am scris mult, dar sper să ma ajutați! Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| tintareco a răspuns:

Luxaţiile şi entorsele sînt afecţiuni ale ligamentelor, ele sînt mai dureroase decît fracturile. Datorită acestui fapt, trebuie apelat la un ortoped şi la un kinetoterapeut pentru exerciţii de recuperare.