| Marius1902 a întrebat:

Salut prieteni! Este normal ca după tratarea unei luxatii a umărului (12 zile in fașă) omoplatul să fie ieșit? Doctorii au spus ca da,fiindcă mușchii de la mâna cealaltă au făcut mișcare încontinuu,iar ceilalți au stat imobilizati așa că acum este o inegalitate între ei. Însă tot ei au spus că in 3, 4 zile va intra la loc prin exercitii, dar au trecut 4 zile și nimic.și simt că parcă vrea să îmi iasă din spate sad Aceasta este probelma? Dacă da spuneți-mi niște exercitii pentru a intra la loc! Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Dar exercitiile de recuperare le-ai facut? Sau ai stat cu mana la fel de imobilizata ca pe perioada tratamentului?
Cel mai bine mergi inapoi la medic (daca ai urmat indicatiile si nu s-a remediat), daca nu ai facut exercitiile, sau daca nu ai avut activitate fizica aici e problema, fa si tu macar niste intinderi, rasuciri usoare sau exercitiile recomandate de catre medic, putina kinetoterapie ar fi mai mult decat binevenita in cazul tau.

| Marius1902 explică (pentru CuriousStuff):

Nu am stat degeaba, am facut exercițiile ( niște rotiri ale umerilor) plus ca weekend-ul ăsta am fost in parc cu bicicleta însă ambele lucruri(exercițiile și mersul pe bicicletă) mi au solicitat foarte mult umărul, provocandu-mi chiar durere, pe care am calmat-o cu niște algocalmin..Sunt cam confuz sad Ai vreo părere sau vreun sfat?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Marius1902):

Nu forta, exercitiile de recuperare nu se fac pana cand porvoaca durere, trebuie sa fie niste exercitii usoare, care nu suprasolicita muschi sau incheieturi. Daca nu se imbunatateste in cateva zile (de exercitii) mergi inapoi la medic.