| blueone a întrebat:

Revin cu o intrebare legata de dantura : daca un dinte( unul dintre cei doi din fata, din partea de jos) are un colt ciobit, se mai poate face ceva? Dintele s-a ciobit acum mult timp, foarte mult timp ( cred ca acum in jur de 6 ani, aveam 8 anisori pe atunci ). Se poate "lipi" ceva in acel loc(particica care a "zburat" de acolo, avea o forma asemanatoare cu a unui triunghi, deci dintele are o suprafata oblica in acel loc)? Sau este prea mica suprafata pentru ca o substanta sa se lipeasca in acel loc? Ma intereseaza ca dintele sa arate normal si sa nu se observe ca este ciobit. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| micurutza2005 a răspuns:

Sigur ca se poate face ceva, se face reconstructie de dinte si nu se vede nimic ce ai patit cu el, e ca nou dupa reconstructie si nu doare mergi la un stomatolog bun si spui ca vrei reconstructie si stie el ce are de facut eu am avut amandoi dintii de sus fata rupti si mi i-a reconstruit si erau ca noi, dar trebuie sa ai grija de ei apoi nu scoti dopuri si altceva cu dintii ai putin grija de ei sa nu musti ceva foarte tare mie mi s-au rupt din nou cu un covrig tare dar mi i-a facut din nou si acum e bine asa ca du-te la stomatolog ce stai. pa.

4 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Se poate completa sau chiar imbraca dintele daca lipseste o suprafata prea mare! Dar cel mai bine tot un stomatolog bun iti poate spune solutia!

| metamorfoz a răspuns:

rolling on the floor chit special! Ce comic a sunat!
Da, blueone, normal ca se poate face ceva pentru acel dinte...indiferent cat de mare e distructia.Atat timp cat radacina nu e afectata CEVA se va putea face pentru acel dinte.

PS:vezi ca-ti las un mesaj privat

| Dixxy a răspuns:

O sati puna niste chit special, nu stiu cum se numeste... dar o sa se observe cat de cat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate pune... dar dupa aia numai ai voie sa musti din nimic! Trebui sa tai si apoi sa mesteci numai cu maseaua...altfel va cadea "inlocuitorul" P. S.:Si eu am la fel, dar mie mi s-a rupt un sfert din dintele de sus! crying
Mult Succes!