| EminemGodRap a întrebat:

Salutare,
Spuneți-mi și mie va rog testele pentru BTS când se pot face de la actul sexual?
Am nevoie neapărată de trimitere de la medicul de familie? Ce clinici private îmi puteți recomanda?
Mulțumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de la boala la boala... de la cateva zile pana la cateva luni in cazul hiv ului spre exemplu.

Nu ai neaparat nevoie de trimitere, trimiterea te ajuta daca este vreuna din ele compensata de casa de asigurari.

| corbulalbrosu a răspuns:

Testele prin care pot fi stabiliti agentii patogeni care pot provoca infectiile care afecteaza aparatulul uro-genital, se realizeaza prin analize efectuate intr-un Laborator de analize medicale, unde personalul sanitar recolteaza probele pe care le considera a fi necesare : sange, urina, in conformitate cu diagnosticul dat de medicul de familie sau medicul urolog sau dermato-venerolog. Sanatate!

| alina2k18 a răspuns:

La Synevo am fost multumita.
Pt majoritatea BTS trebuie sa te duci cu urina de dimineata cat mai repede dupa... recoltare.
Eventual analize de sange + la unele iti trebuie secretie uretrala.
Oricum, cam la 2 sapt dupa actual sexual au perioada de incubatie majoritatea [ excludem HIV SI hepatitele ].
La medicul de familie cred ca sunt gratis, gen probele le dai acolo si le trimite la laborator. Trimitere doar daca e nevoie de ajutor specializat.
Bafta!