| Crescent a întrebat:

Sunt mioapa si port ochelari de vedere de aproape 2 ani. La un ochi dioptria e de 2 si ceva, iar la celalalt aproape de aceeasi cifra. Intrebarea mea e daca sunt dioptrii mari pentru varsta mea si daca acestea se vor agrava. Tin sa mentionez ca petrec destul timp pe internet

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

No bun și cati ani ai?
Stai asa sa deschid cartea de magie absoluta: ai 17-18

| Andreea1778 a răspuns:

Eu sunt mioapa și nu port deloc, ma chinui sa vad...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Andreea1778):

Si ce astepti, sa nu mai vezi deloc?

| Andreea1778 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Știu asta dar nu ma pot invata cu ochelarii ii port doar la nevoie.

| Digikey a răspuns:

Probabil trebuia sa-i porti mai de mult cand miopia era la inceput.
Acum se va stabiliza daca-i porti.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Andreea1778):

Ei nah, prostii. Poate e treaba de rame sau de lentile anume, dar trebuie sa te autodisciplinezi. Si eu mi-am schimbat de curand ochelarii si II DETEST. Am zis acum vreo 10 ani ca nu o sa mai pun lentile de plastic, am zis ca totusi a mai evoluat tehnologia... a evoluat pe mama dracului! Mor de draci. In fine... ideea e sa ii porti pentru ca miopia nu e asa de nasoala la o adica, dar se poate agrava urit de tot fara ochelari. P.S. Te-ai interesat de operatie? Din fericire, de regula poti scapa de dioptrii fara mari riscuri.

| Digikey a răspuns (pentru Andreea1778):

Cand o sa ti se dezlipeasca retina de la efort nu o sa mai ai nevoie de ochelari, o sa ai nevoie de un baston alb.

| Andreea1778 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am vrut sa îmi fac operație sau sa îmi pun lentile dar mama nu ma lasă că na cică e prea riscanta operația și lentilele tot nu sunt bune. Dar dacă as avea lentile le-aș purta.

| Crescent explică (pentru Catrice):

Am 15

| Catrice a răspuns (pentru Crescent):

Fir-ar cartea aia de magie absoluta e expirata sad
Ca idee, dioptriile taie le avea bunica-mea la 50 ani. Și majoritatea cam pe acolo sunt.

| Crescent explică (pentru Catrice):

Deci, să înțeleg că e rau?

| Catrice a răspuns (pentru Crescent):

Cam da. O sa ajungi la bătrânețe sa porți ochelari d-aia ca borcanele.

| Jdjshs a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

In cazul meu e mai complicat ca sunt si mica rau nici nu stiu ce dioptrii am si nici ochelarii nu ii port ca atunci cand ii dau jos ma simt ametita

| Anonim53220 a răspuns (pentru Catrice):

Esti paralel. Dioptriile sunt poate putin peste medie, dar miopia se corecteaza undeva la varsta de 40+ ani. Atunci e perioada cand lumea face hipermetropie, ce e benefica pentru miopi, o "neutralizeaza". Nu ascutlta de toti de aici, habar nu au de subect

| ItIsAlright a răspuns:

Si eu mi-am pus ochelari pe la 14-15 ani. Aveam -0.75 cu -0.25 iar acu am vreo -2. In primii 2-3 ani a crescut si nu prea am purtat ochelarii. In ultimii 2-3 ani i-am purtat mereu si tot a crescut. Oricum mi s-a spus ca tot creste pana la vreo 20 si cv, iar dupa se mai stabilizeaza. Operatia de miopie o poti face dupa 22 parca. Am auzit ca e super ok. E laser, dureaza foarte putin si e eficienta. Stiu pe cineva care a facut in Iasi. Oricum, mai ai de asteptat.

| Catrice a răspuns (pentru Anonim53220):

Sunt fata laughing
Normal, de la 0.1 pana la 5, 2 e la mijloc laughing
Majoritatea au dioptrii de pana în 2.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Andreea1778):

Crede-ma ca nu vrei mizeriile alea bagate in ochi. Legat de operatie, cine a zis ca e riscanta? Riscant e sa ma operez eu de strabism la 40 de ani, de exemplu, ca efect pozitiv asupra vederii nu are, e doar ca sa nu imi stea un ochi intr-o parte cum atirna acum adesea stingul, si e destul de probabil sa vad dublu dupa aia... la tine mai ales ca ai doar 15 ani, la miopie se rezolva lejer. Posibil sa fie mai ok sa o faci peste vreo 5 ani, asta depinde de ce zice medicul. Daca mama ta nu e medic, ar face bine sa isi pastreze superstitiile pentru ea. P.S. Nu te agita cu dioptriile. Un coleg de-al meu din liceu avea -5. Ii dadeai ochelarii jos, nu te recunostea la 1 metru. Intre timp s-a operat in Turcia si e fara ochelari de vreo 10-15 ani, vede perfect.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Jdjshs):

Pai asta cu ameteala trece in timp. Daca nu ii porti constant, tot o sa patesti asa. Si daca esti mica se poate sa te ajute niste sedinte la cabinetul de optrometrie.

| Andreea1778 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ar fi bine sa ma operez doar ca nu îmi da voie mama, și eu am probleme ca nu vad de la depărtare deloc, vad în ceata și chiar nu recunosc persoanele dacă sunt mai la distanta

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Andreea1778):

Maica-ta e normala la cap? Medicul ce zice (legat de problema ta cu ochii, nu de maica-ta)? Discuta cu un medic, apeleaza la autoritati daca e. Daca maica-ta nu e medic, ce face ea se cheama... nu stiu cum naiba se poate chema, eu astfel de parinti i-as da pe razatoare pe viu pana nu mai ramane nimic din ei. P.S. Nu e problema de bani, sunt si clinici private care lucreaza cu CAS-ul, esti copil, deci asigurata implicit. Daca imi zici din ce judet esti, as putea sa ma interesez si sa iti zic cam unde ai putea sa mergi. Am ceva cunoscuti din aria medicala si in plus am si eu problemele mele cu ochii. Plus ca de curand am fost cu fiica-mea la oftalmolog de cateva ori - toate consultatiile gratuite, decontate de CAS, jos palaria. Ochelari din pacate gratis nu gasesti... dar sa nu exageram. Pentru miopie fara mari pretentii, lentile simple, rama ieftina, te descurci lejer pana in 150 RON.

| Andreea1778 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Medicul mi-a spus doar sa port ochelari ca să nu avanseze miopia, dar eu nu prea îi port mereu... Dacă ii zic de operație o tine una și bună ca dacă face medicul o greșeală rămân oarba și ca ce îmi trebuie operație la ani ăștia ca nu sunt bani destui și etc... Apropo locuiesc în Suceava

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Andreea1778):

Deci medicul nu face nici o greseala, si daca face nu ramii oarba, asta e clar. La miopie se face cu laser si sansele de reusita tind catre 100%. Chestia e ca - dupa cum ziceam eu - http://clinicaoftaprof.ro/laser/ - trebuie sa ai macar 18 ani. E si o logica in spatele trebii asteia, ca inca se dezvolta organismul tau pana la 18 si e cam nasol sa lucrezi pe o cornee care se va deforma natural in continuare. Tot ce ai de facut e sa porti ochelarii cit mai mult si zi mersi ca ai miopie. Uite, eu la 40, cu strabism operat la ochiul sting pe la vreo 7 ani, a inceput sa imi fuga si ochiul drept. Buba e ca strabismul tine de muschi/cimp vizual si nu deformarea corneei, iar operatia in cazul meu e si destul de riscanta - in Iasi nu prea se baga mai nimeni sa ma opereze - si cu beneficii care tind spre nul din punct de vedere al acuitatii vizuale. P.S. Am discutat cu doctorita apropos de miopia fiica-mii si ce se mai intampla cu copiii din ziua de azi- asta am discutat mai pe larg cu tipele de la Sf. Spiridon unde am fost sa fac sedinte de ortoptica - si un lucru e cert - telefoanele mobile sunt ca ciuma. Nu se insista suficient asupra problemei in TV/radio/net, dar iti spun eu - si prin prisma efectelor nasoale pe care le observ cand stau eu mai mult pe telefon si ce observ si la junioara cand mai scapa la cate un telefon - EVITA pe cit posibil sa stai cu nasul in telefon. Ai de vazut vreun clip, de citit, de aia-aia? Laptop/desktop, ecran cit mai mare, distanta de macar 1 metru si ceva pana la ecran. Pe telefon, cit mai putin timp petrecut cu putinta. De exemplu, trebuie sa te intilnesti cu cineva. In loc sa stai sa te chiorasti sa scrii pe telefon "sunt nu-stiu-unde, ajung in x minute" poti sa ii trimiti pur si simplu o poza-doua sa vada unde esti si gata. Plus chestiile care pot fi automatizate cu ajutorul Google Assistant, gen "OK Google>>Tell me about the weather" in loc sa stai sa intri pe accuweather sau alte de-astea si la apeluri sau alarme, la fel. "OK Google >> Wake me up in xx minutes" "OK Google >> Call mama"