| anonim_4396 a întrebat:

Acum 1 luna mi-am tratat o masea la dentist. Avea o infectie.
Dentistul mi-a pus un pansament care se intareste pe parcurs acolo si l-a lasat si mi-a zis sa vin dupa anul nou
In perioada de vacanta zona aia a inceput iarasi sa se umfle si acum nu se vede ca e umflat dar se simte taree in zona de la gingie la maxiliar(e maseaua din dreapta jos)

Intrebarea este: Este cumva un cheag de sange sau altceva?

Tin sa mai spun ca mereu cand trag de la maseaua aia iese sange si dupa un timp iese sange cu saliva si tot asa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu ai canalul închis, mergi la stomatologie, nu mai sta așa că iar se instalează procesul inflamator.
Pa, pa.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu este cheag, este infectie. Dentistul ti-a pus pansamentul ala pentru a trata infectia. Insa dupa ce infectia este trata cu acel pansament, canalul nervului se inchide cu o plomba.
Acel pansament nu este rezistent si daca il lasi prea mult acolo, incepe sa putrezeasca in masea si iti face din nou infectie. Du-te la doctor cat mai repede si data viitoare cand iti spune sa te duci intr-o anumita perioada, nu mai amana. Acum va trebui sa platesti in plus, inca o perioada de tratament, pe care nu ai fi platit-o daca ai fi mers la timp. Multa sanatate!