| baiatulxboyx a întrebat:

Am facut sala anul trecut vreo 3-4 luni pe cand eram endomorf, aveam vreo 87-90 de kg cu 1, 83 m si dupa m-am lasat. Timp de un an, am tinut regim si am slabit la 67 de kg cu 1, 85 m. De 1 luna si ceva fac din nou sala, am mainile foarte subtiri, picioarele bine facute( nu sunt slabe, am si muschi pe ele ), abdomenu e cam mare, am putin grasime ( sau asa mi se pare ) pe abdomen, dar mai sus se vad doua patratele fara sa incordez, pieptul slab ( mi se vad oasele, dar de cand fac sala am inceput sa fac si eu ceva piept ) gatul slab si fata slaba, mi-au iesit oasele si la umeri. Ce tip sunt eu? Daca urmaresc cresterea in masa musculara ar trebui sa mai fac banda? De obicei inchei fiecare antrenament cu banda 11 minute pe viteza 9 km /h in continuu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Zippy a răspuns:

Tipul somatic nu se schimba.Nu se ia in considerare cum esti dupa sala, ci cum esti in general, dar pentru mai multa siguranta se face un test numarand cutele din anumite puncte ale corpului si cu o ecuatie matematica se stabileste ce tip esti.Deci nu are cum sa se schimbe tipul somatic. Dupa ce ai zis tu as crede ca esti mezomorf.Sincer nu cred ca ai fost vreodata endomorf, dar nu sunt specialist.