| BaciuFlorin a întrebat:

Salutare TPU, am fost azi la medicul de familie, am facut analize sanguine si cardiolog, la sânge mi-a iesit ASLO 400 si proteina c reactiva 12, iar la cardiolog a iesit totul Ok, întrebarea mea este: Nu ar fi trebuit sa primesc un tratament?
Doamna doctor nu mi-a prescris nimic deși i-am explicat ca nu ma simt asa bine

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Am inteles! Aceste simptome sunt destul de generale, dar cel mai probabil au legatura cu proteina C peste 10mg/L a carei cauza este non-cardiovasculara in conditiile in care are aceasta valoare.Confirmarea ai avut-o si la cardiolog.
Oboseala cronica poate fi cauzata si de o posibila infectie streptococica, asa ca sunt necesare analize mai amanuntite in ambele sensuri.
Mergi la un medic generalist (de obicei se ocupa cu medicina de familie) si acesta ar trebui sa te indrume catre investigatii specifice si ar trebui sa iti dea tratament.
Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Oooo, ba daaa! Dar ar fi trebuit si sa te indrume sa faci analize suplimentare.
Daca ai peste 16 ani, nivelul ASLO trebuie sa fie sub 200, deci in cazul tau este dublu fata de limita maxima, deci e foarte posibil sa existe o infectie streptococica.Iar in cazul proteinei C, nivelurilor peste 10mg/L li se atribuie o cauza non-cardiovasculara, dar pentru a o determina, necesita mai multe investigatii.
Poate ar fi bine sa ceri opinia altui medic daca ai posibilitatea...

| BaciuFlorin explică (pentru Floridori):

Nu prea stiu unde sa incerc la alt medic

| Floridori a răspuns (pentru BaciuFlorin):

Ma gandesc ca ai fost la medicul de familie. Poti incerca la unul din mediul privat sau, daca vrei sa fii mai radical, poti incerca sa iti schimbi medicul de familie.
Nu stiu daca esti dintr-o localitate mai mare, care sa iti ofere mai multe optiuni, dar chiar daca nu, mereu exista variante, mai ales atunci cand este vorba de sanatate.
La ce anume te referi cand spui ca nu stii unde sa incerci la alt medic?

| BaciuFlorin explică (pentru Floridori):

Specializarea medicului la care sa ma duc spre exemplu ORL... am si niste simptome ciudate nu stiu care este cauza

| Floridori a răspuns (pentru BaciuFlorin):

Din moment ce nu cunosti sursa acestor stari si ai nevoie de mai multe investigatii cel mai probabil, mergi la un medic generalist.Acesta te va indruma mai departe.
Ce simptome ai mai exact?

| BaciuFlorin explică (pentru Floridori):

Dureri de spate musculare zic eu constante rareori ma înțeapă undeva in spate la terminația coastelor, vedere neclara(purici in condiții de lumina puternica ii observ, ceata la distanță, rare ori un punct negru), sputa (Galbena), ceata mintala, oboseala indiferent de cat as dormi.

| Floridori a răspuns (pentru BaciuFlorin):

Am inteles! Aceste simptome sunt destul de generale, dar cel mai probabil au legatura cu proteina C peste 10mg/L a carei cauza este non-cardiovasculara in conditiile in care are aceasta valoare.Confirmarea ai avut-o si la cardiolog.
Oboseala cronica poate fi cauzata si de o posibila infectie streptococica, asa ca sunt necesare analize mai amanuntite in ambele sensuri.
Mergi la un medic generalist (de obicei se ocupa cu medicina de familie) si acesta ar trebui sa te indrume catre investigatii specifice si ar trebui sa iti dea tratament.
Multa sanatate!