| BaciuFlorin a întrebat:

Salutare TPU! Am si eu o problema, de aproximativ trei luni incoace ma confrunt cu niste ameteli, stari de slabiciune, anxietate, oboseala cronica (banuiesc, o simt in permanenta), tinitus, dureri de spate (musculare banuiesc in zona omoplatilor, unde se simt ca niste cartilagii), miodizepsii si vedere in ceata la distanță( port ochelari si lentile de contact).
Pana acum am fost la doctor de familie care m-a trimis la analize sanguine, acolo mi-au iesit Aslo si Proteina C Reactiva duble, respectiv 600 si 12 si totodata la cardiologie unde a iesit totul in regula, tratament nu am primit.
Ideea este ca totul a plecat din Decembrie, am simțit usor, usor simptomele care se adunau zi de zi iar in Ianuarie m-au acaparat in special anxietatea, ma uitam pe pereții albi si vedeam dungi, acum sunt mai bine, doar obosit in permanenta... inainte de a ajunge in starea aceasta am o perioada in care stateam numai in petreceri, băutura apoi un prieten a murit si am fost afectat de aici accetuandu-se mai multe dintre simptomele enumerate. Am 21 de ani 74 kg, daca aveți idee ce poate fi va astept părerile. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O perioada in care stateam numai in petreceri, băutura.
Această perioadă are efect acum. Ca să te refaci este nevoie de timp. Ai primit un avertisment de la soartă. ce se întâmplă dacă bei.
Dietă vegană. După 3 luni vei avea rezultate.

| Floridori a răspuns:

Buna!
Nici pana acum nu ai revenit la medic pentru a face si alte analize specifice?

Proteina C reactiva (CRP) marita poate indica:
1.infectii cu bacterii sau fungi;
2.inflamatii acute sau cronice;
3. leziuni tisulare.

Valori mari ale ASLO cantitativ, indica o infectie streptococica.

Daca ambele sunt mari, stiind ca ASLO marit indica o infectie streptococica si ca CRP marit ne confirma aceasta ipoteza la cauzele nr.1-infectii bacteriene- atunci, este vorba despre o infectie cu streptococ beta-hemolitic de grup A, acesta fiind responsabil in anumite cazuri sa provoace un ASLO marit chiar si la purtatorii sanatosi.

| BaciuFlorin explică (pentru Floridori):

Chiar azi am fost programat la ORL, acolo mi-a spus ca am o inflamatie severa a mucoaselor nazale, hipertrofie cornete nazale inflamate bilateral si timpan aspirat bilateral. Diagnosticul a fost Rinita vasomotorie si salpingita trompei eustache. Am primit tratament, sper sa fie Ok.

| Floridori a răspuns (pentru BaciuFlorin):

Foarte bine ca ai mers.Banuiesc ca ai primit tratament cu antibiotic, deci este important sa respecti modul de administrare.
Sper sa te recuperezi curand.Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte bine că ți-ai făcut analize de sânge și cardiace dar părerea mea e că nu este de ajuns. Ca să nu fie ceva mai grav greu de tratat apoi, îți recomand să-ți faci toate analizele, inclusiv razii, RMN, și analize de urină, și chiar un consult psihiatric sau psihologic.