| AddictedToMDMA a întrebat:

Bunica unui prieten a iesit la pensie pe caz de boala acum 15 ani. A avut un accident vascular cerebral ( Gradul II de pensionare ). De-abia acum a implinit varsta pentru pensionare definitiva si si-a depus actele in urma cu 4-5 luni, deci luna asta ar trebui sa ii vina decizia. Intrebarea lui este urmatoarea : I se vor adauga bani la pensie si pentru anii de boala? CU aproximatie, daca acum are 480 ron, ce pensie va primi dupa decizia de pensionare? Poate a mai trecut cineva prin asta sau pur si simplu, stie despre ce-i vorba. Daca va mai trebuie si alte detalii, intrebati-ma.

2 răspunsuri:
| Georgelxxel a răspuns:

Ce pensie o sa primeasca. e greu de anticipat. Pana acum a fost pensionata de boala. E de acum inainte, daca a implinit varsta pentru pensionare (varsta ceruta de lege) va mai primi ceva in plus, nu foarte mult. Dar asta in cazul in care dupa pensionarea de boala nu a mai lucrat cu cateva ore. Daca mai are cateva ore lucrate o sa creasca putin mai mult pensia. Dar aici conteaza ce fac geniile de la guvern cu pensiile, cum ramane cu punctul de pensie, daca taie din el etc. Mama mea cu 2 ani inainte de pensionare dupa 30 si ceva de ani lucrati are 820 Ron, pensie de boala. Insa lucreaza in continure cu 2 ore parca. deci la pensionarea de varsta o sa-i creasca. dar procentul exact e imposibil de dat.

| Byencutza16 a răspuns:

Am patit si eu si nu i sau pus bani pentru anii de boala nu stiu ce sa spun