| wowmentol2 a întrebat:

Am o intrebare, de fapt e mai mult nevoie de un sfat.
As vrea sa traiesc sanatos..pana acum nu am avut un stil de viata deloc sănătos, din multe puncte de vedere. Chestia este că mulți mi-au spus că sa trăiești sanatos consta și într-o alimentație sănătoasă si regulată la anumite ore stabilite. Problema e ca eu nu am timp sa respect o masa si un program strict din cauza locului de munca. Intrebarea mea este, cum sa traiesc sanatos ce trebuie sa fac?
Si a doua, stiti cumva vreun site de nutriție sau nutriționist online ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gemeni6226 a răspuns:

Daca ai un servici unde nu poti merge la masa si esti in schimburi e imposibilAsa sunt si eu.Nu poti adapta o viata dupa carte daca nu ai conditii.Dar totusi poti face multe fata de cei care nu fac nimic.In loc de sucuri sau orice alte bauturi sa bei apa plata, in loc de saratele si chipsuri rondele de orez sau chipsuri naturale pe baza de orez brun cu seminte de chia si quinoia sa maninci nu de trei ori si mult ci des si cate putin sa introduci macar o banana sau un mar in alimentatia zilnica mai ales cand ai pofta de dulce un chefir mic zilnic e iarasi binevenit ca este un aliment probiotic si ai nevoie zilnic de ceva probiotic si asta e cel mai ieftin si mai bun.Nimic nu trebuie exagerat nici alimentatia sanatoasa pentru ca loveste psihicul prea multa abstinenta care iarasi nu e bine pentru ca intri in depresie si depresia strica sanatatii.Eu zic ca orice trebuie facut cu masura si din cand in cand se poate si pe saptamana o data de calcat strimb Adica sa maninci ceva ce poftesti enorm desi nu e sanatos.Astfel poti mentine timp indelungat acest regim fara sa te oboseasca sau sa te deprime. Daca poti si mai mult de atit bravo, acum depinde de psihicul fiecaruia eu atita pot si atita fac.Ps.Carne si derivate din carne nu maninc aproape niciodata sau f rar o data pe luna.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

100 flotari pe zi la inceput 50 si 1h de mers pe jos zi de zi https://www.youtube.com/watch?v=3ey_IsPC7pc mancare facuta de mama si va fi bine

| Adry05 a răspuns:

Chiar cu ora exactă e cam exagerat. contează în principiu să mănânci ce trebuie. ascultă-ți organismu și mănâncă când ți-e foame.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cele mai bune sfaturi de nutriție le are dr. Călin Mărginean în opinia mea.
http://drcalinmarginean.blogspot.com/

| Furnicuta000 a răspuns:

Mie mi se pare irelevant cate mese ai pe zi. Si medicii spun ca atata timp cat mananci mancare cu aport nutritiv nu conteaza de cate ori si cand o mananci. Trebuie doar sa tii cont de nr de calorii alocat unei zile, sa nu fie prea multe ca te ingrasi dar nici prea putine pentru ca nu vei avea destula energie. Deci asigura-te ca alimentatia ta sa fie compusa din proteine (carne, oua, branza sau lapte sau si si), legume, fructe, leguminoase, cereale (dar nu din alea nesquick), carbohidrati (dar nu abuza de ei), oleaginoase etc.
Bineinteles ca nu toate in aceeasi zi. Sau poti dar cantitati foarte mici.
Sa mananci sanatos e greu si scump. Oamenii sunt tentati sa cumpere tot felul de fainoase gen covrigi, pateuri cu nu stiu ce, cornuri, prajiturele, multa paine, produse mega procesate gen mezelurile etc si astea au calorii goale, adica nu prea aduc aport nutritiv, foarte putin spre deloc.
Deci incearca sa eviti sa cumperi tot ce e mega procesat, ce are un termen de valabilitate foarte lung, alea sunt inutile in caz ca vrei sa mananci sanatos.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Cele mai bune sfaturi despre nutriție sunt ale dr.Calin Mărginean. Citeste si/sau asculta prezentările lui, daca intr-adevar ești interesat de o dieta sănătoasă. Cunosc prsoane operate de cancer care s-au vindecat după ce au trecut la dieta recomandata de dr.Calin Mărginean.Alege sa trăiești sanatos! Eu am ales in urma cu 12 ani si nu îmi pare rău, si voi continua cat voi trai.

| doctorandus a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Calin Marginean este un medic care este bolnav psihic. El crede ca se poate trata cancerul doar cu fructe si legume.