| bibi5961 a întrebat:

Salutare TPU, am o problema cu talpile, imi miros foarte tare, totul s-a intamplat in liceu cand nu prea aveam grija ce incaltari sa-mi iau si jucam mult fotbal si de atunci parca s-a inbibat mirosul in picioarele mele, cu toate ca ma spal zilnic si ma mai dau si cu crema. chiar si dupa ce ma spal, nu mai miroase in exterior, insa daca pun mana pe talpi imi miroase mana. cum as putea face sa pot scapa de acest miros de tot? sosetele le schimb zilnic, ma spal zilnic pe picioare. merci!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lola05 a răspuns:

Mirosul se datorează cel mai probabil unei ciuperci sau bacterii pe care a "prins-o" pielea ta de la acele încălțări. E destul de greu de scăpat de așa ceva, dar nu imposibil.
- Stai în fiecare seară cu picioarele într-un lighean cu apă cât de fierbinte suporți cu o ceașcă de sare grunjoasă dizolvată în ea (sare ieftină, de murături, din aia simplă, neiodată) și jumătate de ceașcă de oțet. Cumpără și o sticluță de ulei esențial de tea-tree și pune 3-4 picături în apă. Nu mai mult, că dacă pui prea mult miroase prea puternic. Stai până se răcește apa, apoi șterge picioarele bine cu un prosop pe care e indicat să-l folosești doar pentru asta.
- Repetă asta seară de seară măcar 2-3 săptămâni, să vezi ce rezultate obții. Pe mine metoda asta m-a ajutat să scap de problemele cu ciuperca unghiei. Cred că am făcut băi de picioare cam 2 luni de zile, dar a meritat!
- Cât ești prin casă, pe cât posibil NU purta șosete sau șlapi închiși sau din material textil. Șlapii închiși textili mențin umezeala și se spală greu. Optează pentru șlapi din cauciuc sau un material care se spală ușor, cu "ață" între degete. Scuze, crecă sună aiurea, dar nu știu cum altfel să-i numesc laughing)
- Acum cât e vară, mergi cât mai mult pe afară cu sandale sau șlapi. Picioarele aerisite au șanse mult mai mari să se vindece de problema asta supărătoare decât picioarele care stau în încălțări închise, mai ales când e cald afară. Transpirația și umezeala ajută la proliferarea ciupercii pe care o ai tu.

| bibi5961 explică (pentru Lola05):

Merci de info. nu cred ca am nimic la tapli, pielea e normala, fara urme de minuni (ciuperci etc). faza aiurea e ca si lucrez 13 ore pe zi (bine, doar 3 zile pe saptamana). unde stau eu, nu e vreme de sandale (cel putin nu acum). merci!

| Lola05 a răspuns (pentru bibi5961):

Of, nici nu știu dacă ai voie cu sandale la muncă. Unde lucram eu nu aveam, trebuia musai încălțăminte închisă.
Atunci optează pentru șosete de bumbac 100% (pe cât posibil albe) și ia la tine 2-3 perechi de schimb: dacă simți că pielea e umedă le schimbi. Cât stai pe acasă, nu purta șosete. Și încearcă baia de picioare cu apă sărată, e bună pentru foarte multe probleme ale pielii. După cum am spus, încearcă măcar 2-3 săptămâni să vezi dacă observi îmbunătățiri. Pe lângă faptul că-ți face bine e și foarte relaxantă, mai ales după o zi de muncă happy

| bibi5961 explică (pentru Lola05):

Da, trebuie sa ma interesez sa vad daca am voie cu sandale. Merci mult de sfaturi, imi sunt utile.

5 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Poate ai vreo bacterie pe acolo. Vezi la un dermatolog.