| PinkHD3 a întrebat:

Salutare TPU
Am programare la a doua doza de vaccin si sunt putin racit, intrebarea este. are legatura daca sunt racit si fac vaccinul sau mai bine sa astept pana ma fac bine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Nu trebuie sa faci vaccinul sub nicio formă dacă ești răcit mai bine mai aștepți.Raceala poate fi varianta Omicron că așa se manifestă tulpina asta.Sanatate!

| PinkHD3 explică (pentru AvalohAlyn):

Nu este o raceala serioasa, se manifesta putin prin mucoasa nazala atata tot

| darrio2007 a răspuns:

Te duci in ziua in care esti programat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Suna medicul si intreaba l si vezi ce spune el, dar daca esti racit nu ai voie sa faci niciun vaccin.

| Fatamuntilor a răspuns:

La fiecare doza primita(3) am fost intrebata daca sunt racita!
Acuma daca nu ai nr celor dela centru poti intreba chiar unde se face trieerea

| sabin89 a răspuns:

Ţi se pare ţie că eşti răcit. De vreo doi ani nu mai există răceală. Toate manifestările de genul sunt...covid happy

| J0B0MAT a răspuns:

Mai bine așteaptă să îți treacă răceala. Vaccinul poate produce câteva efecte asemănătoare cu răceala și fiind deja răcit, ți se poate agrava. Sună și reprogramează-te. Poți face asta, nu e nicio problemă, nu pierzi nimic, unii aberează.
Mătușa mea a făcut a doua doză după câteva luni. Eu peste vreo lună după data la care trebuia.

| J0B0MAT a răspuns:

@vantulalb. Afirmația aia a ta era eronată.
Sustii că pierzi prima doză dacă nu mergi la a doua pe data când ai fost programat.
Practic, toată lumea care s-a reprogramat la a doua doză (și hei, cam toată lumea pe care o cunosc s-a reprogramat) a făcut de la capăt și prima doză.
Ceea e total neadevărat.
Acum că sora ta poate a pățit asta, nu te contrazic, dar nu e ceva normal.

| untu a răspuns:

Nu recomand nimanui sa faca aceste vaccinuri bolnav sau sanatos pentru ca nu sunt de incredere, nu sunt sigure si eficiente, nu protejeaza de nimic, ci distruge viata 100%, distruge trups si suflet! Va spun eu ca este o bomba programata cu efect intarziat! Mai multi medici specialisti virusologi, epidemiologi si infectionisti mi-au spus ca pandemia este o eroare medicala intentionata!

| Vântulalb a răspuns (pentru untu):

Ai stat tu de vorba cu "mai multi medici specialisti virusologi, epidemiologi si infectionisti"!

Răspuns utilizator avertizat
| Vântulalb a răspuns:

Daca astepti, pierzi prima doza. O iei de la capat.
Mai bine mergi pana acolo si ii intrebi pe ei ce este de facut. Eventual fa un test covid sa vezi daca nu esti infectat.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Vântulalb):

Nu iei nimic de la capăt. Nu pierzi nimic. Poți face a doua doză și peste 3 luni.

| Vântulalb a răspuns (pentru J0B0MAT):

Sigur? Esti medic? Da-mi si mie o hartie scrisa si parafata sa o duc celor care au pus-o pe sora mea sa refaca totul din cauza intarzierii.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Vântulalb):

Foarte sigur. Citește mai sus.

| Vântulalb a răspuns (pentru J0B0MAT):

Nu citesc parerile unor teribilisti mincinosi.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Vântulalb):

Really?! Atunci nu intri tu la toate întrebările mele și dai nefolositor și eronat... E altcineva de pe contul tău.

| Vântulalb a răspuns (pentru Vântulalb):

Mi-ai dat "eronat" la intrebarea aca esti medic. Deci, nu esti. Toate afirmatiile tale sunt false!

| Salontanul a răspuns (pentru Vântulalb):

Redau de pe site-ul guvernului: "Pentru situațiile în care o persoană căreia i s-a administrat prima doză de vaccin Pfizer împotriva COVID-19 are contraindicații temporare pentru cea de-a doua doză, administrarea rapelului va putea fi amânată până la un interval optim de maximum 42 de zile. În situații excepționale, rapelul poate fi administrat și după această perioadă. În cazul vaccinului Moderna, intervalul optim de amânare a dozei de rapel este până la 35 de zile, însă, în situații excepționale, rapelul poate fi administrat și după această perioadă". https://vaccinare-covid.gov.ro/......-speciale/

| Salontanul a răspuns (pentru Vântulalb):

Scuze! Trebuia sa-i raspund celui ce a pus intrebarea. Din greseala ti-am raspuns tie.

| Vântulalb a răspuns (pentru Salontanul):

Ok.

| 4ndr33y a răspuns:

Nu e recomandat sa te vaccinezi daca esti racit, ar putea sa fie covid iar daca primesti si vaccin, vei dezvolta supraimunizare si te vei simti foarte rau, a patit cineva din familia mea.
Poti sa iti faci un test rapid inainte, daca tii neaparat sa il faci acum si nu il poti amana cu cateva zile 4-7.